Co grozi za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca?

Kary idące w dziesiątki tysięcy złotych oraz problemy z uzyskaniem zgody na zatrudnienie cudzoziemca w przyszłości – takie konsekwencje mogą spotkać pracodawcę, który zamierza nielegalnie zatrudnić obcokrajowca w polskiej firmie. Jakie dokładnie konsekwencję grożą za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca oraz nielegalne wykonywanie pracy na terenie Polski? Sprawdziliśmy.

Co grozi za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca?
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 kwietnia 2021

Nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcowi

Kwestie legalności zatrudnienia cudzoziemca na terytorium RP reguluje Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach zatrudnienia. Warto dokładnie zapoznać się z jej zapisami, lub komentarzami do niej, by nie wpaść w pułapkę, która może słono kosztować.

Szczególnie brzemienne w skutkach jest złamanie artykułu 2 ust. 1 pkt 22a przytoczonego aktu prawnego. Zgodnie z nim nie można zatrudnić cudzoziemca, który po pierwsze nie posiada legalnego pobytu w Polsce, potwierdzonego odpowiednią wizą bądź kartą pobytu. Odpowiednią – to znaczy, że nie może w naszym kraju pracować obcokrajowiec posiadający np. wizę turystyczną.

Po drugie, nie można zatrudnić cudzoziemca, który nie posiada dokumentu, który legalizuje jego zatrudnienie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której z takiego obowiązku jest zwolniony. Po trzecie trzeba się „trzymać” warunków, jakie zostały wskazane w zezwoleniu na pracę. Wreszcie po czwarte, co wydaje się oczywiste, nie można powierzyć pracy bez wcześniejszego zawarcia umowy o pracę lub innej umowy cywilnoprawnej. W przeciwnym razie, mamy do czynienia z typową pracą na czarno!

Wyjazd z rowerami? Pamiętaj o trzeciej tablicy rejestracyjnejWyjazd z rowerami? Pamiętaj o trzeciej tablicy rejestracyjnejAnna Malinowska

Kara za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca

Osoby, które chciały „zaoszczędzić” na nielegalnym zatrudnieniu osób z zagranicy, nie raz przekonały się, jak mocno nieopłacalny może być taki proceder. Taki pracodawca musi liczyć się z karą grzywny od tysiąca do… 30 tys. złotych. To jednak nie wszystko!

Jeśli okaże się, że właściciel firmy celowo wprowadził w błąd zagranicznego pracownika, spadnie na niego kolejna grzywna od 3 tysięcy do nawet 30 tys. złotych! Dokładnie ta sama taryfa będzie zastosowana wobec osoby, która będzie żądała od cudzoziemca jakiejkolwiek korzyści majątkowej za „załatwienie” zezwolenia na pracę.

Tu nie ma taryfy ulgowej. Wspomniana ustawa w dwóch artykułach 88i oraz 88z nakłada na pracodawcę obowiązek informacyjny. Jeśli pracodawca tego nie zrobi, mówimy o kolejnej karze tj. do 5 tys. złotych. Jak widać kilka przewin w tym zakresie może złożyć się na bardzo poważne finansowe problemy.

Wspomniana sytuacja może skutkować także odmową wydania zezwoleń na pracę cudzoziemców w przyszłości.

Co z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?Co z dopłatami bezpośrednimi dla rolników? Jan Wróblewski

Kara dla cudzoziemców za nielegalną pracę

Prawo przewiduje także karę dla nielegalnie pracującego cudzoziemca w firmie na terenie Polski. Po pierwsze, musi się liczyć z karą w wysokości 5 tys. złotych, a więc często wyższą niż miesięczne wynagrodzenie za pracę.

Po drugie, może zostać nałożona na niego decyzja, na mocy której musi wyjechać z Polski. Grozi mu także zakaz ponownego wjazdu nie tylko na teren RP, ale całej strefy Schengen.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!