Padł rekord liczby ubezpieczonych cudzoziemców

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem legalnej pracy dla cudzoziemców – wynika z danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wiadomo już, że na koniec kwietnia 2021 roku padł w rekord pod względem liczby ubezpieczonych cudzoziemców.

Padł rekord liczby ubezpieczonych cudzoziemców
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 maja 2021

Coraz więcej pracowników ze wschodu

Już nie tylko w wielkich miastach oraz przemysłowych zagłębiach, ale także w małych miejscowościach oraz na terenach wiejskich można usłyszeć pracowników rozmawiających ze sobą po ukraińsku, białorusku, czy po rosyjsku.

To pokazuje, że nasz rynek pracy w coraz większym stopniu szuka rąk do pracy poza granicami Polski. Nad Wisłę przyjeżdżają osoby o różnych profesjach zarówno lekarze, pielęgniarki, inżynierowie jak i niskowykwalifikowani robotnicy. Skalę zjawiska dobrze pokazują najświeższe dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ilu cudzoziemców legalnie pracuje w Polsce?

Jak wynika z danych za koniec kwietnia 2021 przedstawionych przez ZUS, do ubezpieczeń społecznych w Polsce zgłoszonych było ponad 780,5 tys. cudzoziemców. To dokładnie tyle ile wynosi cała populacja mieszkańców Krakowa – drugiego pod względem wielkości miasta w naszym kraju.

Wynik ten jest o 110,3 tys. wyższy niż w lutym 2020 roku oraz o 14,5 tys. wyższy niż w marciu 2021 roku.

Skąd pochodzi najwięcej cudzoziemców pracujących w Polsce?

Tu zaskoczenia nie ma. Największą grupę cudzoziemców pracujących w Polsce stanowią Ukraińcy. To równo ¾ wszystkich obcokrajowców, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w naszym kraju. To oznacza, że jest to ok. 585 tys. pracowników. Tę liczbę można porównać z populacją Poznania, pod warunkiem, że doliczymy do niego kilka ościennych gmin.

Również mieszkańców Ukrainy dotyczył największy wzrost liczby pracujących cudzoziemców odnotowany w kwietniu 2021 roku. W ciągu miesiąca liczba zarejestrowanych w ZUS pracowników zza rzeki Bug wzrosła o 10,3 tys. osób.

COVID a liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń

„Epidemia Covid-19 niewątpliwie miała wpływ na liczbę cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń. Po spadku w drugim kwartale 2020 r., w drugiej połowie 2020 r. ponownie rosła liczba obcokrajowców – do najwyższego w historii poziomu. W grudniu 2020 r. w ZUS było już zarejestrowanych ponad 725 tys. obcokrajowców” – komentuje najnowsze dane prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  prof. Gertruda Uścińska.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!