ZUS: w niecałe pół miesiąca 161 tys. zgłoszeń z kodem zawodu

Nowe obowiązki polegające na wpisywaniu w zgłoszeniach do ubezpieczeń kodów zawodów obowiązują od 16 maja 2021. Jak podaje ZUS, w niecałe pół miesiąca do zakładu trafiło 161 tys. zgłoszeń zgodnych z nowymi wytycznymi. Jakich zawodów było w nich najwięcej? 

ZUS: w niecałe pół miesiąca 161 tys. zgłoszeń z kodem zawodu
  • Anna Malinowska
  • /
  • 31 maja 2021

Nowe obowiązki przy zgłoszeniu do ubezpieczeń

O nowych obowiązkach dotyczących zgłoszeń do ubezpieczenia w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj. Niecałe pół miesiąca po wejściu w życie nowych przepisów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych podzielił się pierwszymi wnioskami, a właściwie – statystykami dotyczącymi najczęściej wpisywanych kodów zawodów, zgodnie z nowymi wytycznymi. Który zawód dominował w zgłoszeniach?

Najczęściej zgłaszane zawody do ubezpieczeń

Dzięki sześciocyfrowym kodom nanoszonym w formularzach ZUS ZUA wiemy jakie zawody najczęściej pojawiały się w zgłoszeniach. Największy odsetek dotyczył kodów pracowników ochrony fizycznej — 4,5 proc. Na drugim miejscu znalazły się kody sprzedawców i kierowców samochodów ciężarowych – 2,6 proc. Podium zamyka zawód „robotnik magazynowy, magazynier” – 2,3 proc.

Nowe funkcje na PUE ZUS – maj 2021Nowe funkcje na PUE ZUS – maj 2021Mikołaj Frączak

Zgłoszenia zawodów ubezpieczenia społecznego

Ciekawie wygląda analiza poszczególnych grup zawodów pojawiających się w zgłoszeniach do ubezpieczeń. Co ciekawe w grupie „pracownicy usług ochrony” wykazano aż… 15 różnych zawodów. Najczęściej pojawiającymi są wg statystyk ZUS, są „pracownik ochrony fizycznej, pozostali pracownicy ochrony osób i mienia, portier, pozostali pracownicy usług ochrony gdzie indziej niesklasyfikowani”.

Najczęstsze zawody w zgłoszeniach do ubezpieczenia zdrowotnego

W przypadku dokumentów ZUS ZZA (Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych), które w drugiej połowie maja wpłynęły w liczbie ponad 35 tys., najwięcej zgłoszeń zawierało kod ankietera – 11,6 proc. W dalszej kolejności pojawili się „pozostali specjaliści nauczania i wychowania gdzie indziej niesklasyfikowani” – 3,2 proc. 

Najczęściej zgłaszaną do ubezpieczenia zdrowotnego grupą zawodową są pracownicy ds. informowania klientów – to aż 13,7 proc. wszystkich zgłoszeń (!). W tej grupie znajdziemy 16 kodów szczegółowych. „Pierwszych pięć z nich to: ankieter, pozostali ankieterzy, rejestratorka medyczna, pracownik centrum obsługi telefonicznej (pracownik call center), recepcjonista hotelowy” – czytamy w komunikacie ZUS. 

Do czego potrzebne są kody zawodu w ZUS? 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że informacja o kodzie zawodu wpisywana do formularzy ZUS ZUA i ZUS ZZA, ma być wykorzystywana przede wszystkim do celów statystycznych. Chodzi m.in. o budowanie polityki państwa m.in. w obszarze zdrowia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!