Boże Ciało 2021. Ograniczenia i zakazy ruchu dla ciężarówek

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim oraz dzień ustawowo wolny od pracy. W związku z tym, że wypada ono w czwartek, jest także okazją do nieco dłuższego weekendu i wypadów za miasto lub do rodziny. To także jeden z tych dni, w które obowiązują ograniczenia i zakazy ruchu dla ciężarówek. Kiedy będą obowiązywały? Odpowiadamy. 

Boże Ciało 2021. Ograniczenia i zakazy ruchu dla ciężarówek
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 maja 2021

Ograniczenia w ruchu a prawo

Ograniczenia oraz zakazy ruchu niektórych pojazdów na polskich drogach wynikają z przepisów wydawanych przez ministerstwo infrastruktury. Zgodnie z aktualnymi zasadami, utrudnienia dla transportu pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 12 ton będą obowiązywały już w środę 2 czerwca 2021 roku. Zakaz będzie obowiązywał od 18:00 do 22:00

Dzień później, czyli w Boże Ciało (3 czerwca 2021), ten sam zakaz będzie obowiązywał na polskich drogach niemal przez cały dzień tj. od godziny 8:00 rano do godziny 22:00.

Czy w Boże Ciało pojadę autobusem?

Jeżeli w Boże Ciało interesująca nas linia autobusowa będzie funkcjonowała, lub odbędzie się przejazd wynajętym autokarem, nie będzie żadnych problemów z odbyciem podróży. Zgodnie z przepisami, zakaz ruchu nie dotyczy tego typu środków transportu. 

Kogo nie dotyczą zakazy jazdy ciężarówek?

Istnieje cały katalog pojazdów, które są wyłączone spod zakazu. Mowa m.in. o samochodach ciężarowych, które uczestniczą w akcjach ratowniczych lub działaniach humanitarnych. To samo dotyczy aut zaangażowanych w usuwanie klęsk oraz awarii np. pojazdów zakładów energetycznych jadących na interwencję. 

Ze świątecznych obostrzeń wyłączone są także ciężarówki, które uczestniczą w przewozie szczepionek, lekarstw i środków medycznych, a także artykułów o krótkiej dacie przydatności tj. szybko psujących się. Bez przeszkód można przewozić także środki spożywcze oraz żywe zwierzęta. 

Te ciężarówki mogą jeździć w Boże Ciało

Oprócz wymienionych wyżej pojazdów, zakazy nie będą dotyczyły samochodów ciężarowych, które są wykorzystywane do bezpłatnych, profilaktycznych badań medycznych. Mowa tutaj np. o mammobusach czy mobilnych pracowniach rentgenowskich. 

Świąteczne zakazy a ciężarówki używane przy budowie dróg

Ograniczenia i zakazy nie dotyczą także samochodów ciężarowych, które są używane przybudowie dróg i mostów. To samo dotyczy pojazdów, które dowożą istotne surowce lub półprodukty do zapewnienia ciągłości cyklu usług produkcji, lub usług firm, które funkcjonują w ruchu ciągłym. 

Czy zakaz ruchu dotyczy ciężarówek wracających z zagranicy?

Nie. Kierowca ciężarówki, który wraca z zagranicy, nie musi martwić się zakazami, pod warunkiem, że zaplanowana przez niego podróż kończy się w Polsce. Rozumiemy przez to sytuację, w której np. w bazie położonej w Polsce kończy się przejazd, lub znajduje się odbiorca ładunku. 

Ta sama zasada dotyczy pozostałych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 12 ton, które wjechały na terytorium Polski poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, jednak tylko w odległości do 50 km licząc od miejsca przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej. 

Zakaz nie dotyczy także ciężarówek, które oczekują w kolejce na przejściach granicznych na wyjazd z Polski np. na Ukrainę, Białoruś czy do Federacji Rosyjskiej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!