Egzamin zawodowy 2021 – jak zdać?

Trwa letnia sesja egzaminów zawodowych i to w aż trzech formułach 2012, 2017 oraz 2019. Co trzeba zrobić i ile punktów trzeba zdobyć, by zdać egzamin. Kiedy otrzymam dokumenty potwierdzające zdany egzamin? Odpowiadamy?

Egzamin zawodowy 2021 – jak zdać?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 czerwca 2021

Jak wygląda egzamin zawodowy 2021?

Egzamin zawodowy co do zasady składa się z dwóch części. Pierwsza z nich – pisemna, zawiera 40 zadań zamkniętych. Należy wybrać jedną poprawną odpowiedź, spośród czterech znajdujących się pod pytaniem. Na tę część osoby egzaminowane mają pełną godzinę zegarową tj. 60 minut.

Druga część egzaminu sprawdza natomiast umiejętności praktyczne. Przeprowadzana jest na stanowisku egzaminacyjnym. W tym przypadku na wykonanie zadań mamy od 120 do 240 minut, w zależności od kwalifikacji, o jakie się staramy. 

Ile punktów potrzeba by zdać egzamin zawodowy?

Aby zdać ten egzamin, konieczne jest zdobycie określonej liczby punków z obu części. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, egzamin zostanie uznany za zdany, jeśli w części pisemnej zostanie przekroczona bariera 50 procentwszystkich możliwych punktów do uzyskania.

Wyższy poziom został wprowadzony w przypadku egzaminu w części praktycznej. W tym przypadku trzeba uzyskać przynajmniej 75 procent wszystkich punktów, jakie można zdobyć.

Matura 2023 – szykują się spore zmianyMatura 2023 – szykują się spore zmianyMikołaj Frączak

Zdałem egzamin zawodowy – co dalej?

Osoby, które zdały egzamin zawodowy w sesji letniej w formule 2012 i 2017 (mówimy oczywiście o obu częściach) otrzymają świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie. W przypadku nowszej formuły 2019 jest to tzw. certyfikat kwalifikacji zawodowej. 

Po zdaniu egzaminów ze wszystkich przewidzianych kwalifikacji, jakie wchodzą w skład konkretnego zawodu, w przypadku formuły 2012 i 2017 uzyskuje się dyplom kwalifikacji zawodowych, a w formule 2019 – dyplom zawodowy.

Egzamin zawodowy – kiedy świadectwa, certyfikaty i dyplomy?

Świadectwa, certyfikaty i dyplomy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie, zostaną przekazane przez właściwą terytorialnie Okręgową Komisję Egzaminacyjną do szkół 8 września 2021 roku. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!