Czym jest Strategia Demograficzna 2040

Strategia demograficzna 2040 zaprezentowana. Co zawiera rządowy plan, którego zadaniem jest odwrócenie niekorzystnych tendencji w krajowej demografii? Rząd chce, aby Polska wyszła z pułapki niskiej dzietności i zbliżyła się do poziomu, który zagwarantuje zastępowalność pokoleń. Czy jest to możliwe?

Czym jest Strategia Demograficzna 2040
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 czerwca 2021

Strategia demograficzna 2040

Jak zapewnia rząd, „Strategia Demograficzna 2040” jest pierwszym takim dokumentem w Polsce. W ocenie władz demografia jest jednym z najważniejszych wyzwań, które będzie nam towarzyszyło przez dziesięciolecia. 

Dziś stoimy przed dziejowym wyzwaniem związanym z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii, czyli spadkiem dzietności, któremu towarzyszy starzenie się polskiego społeczeństwa. Dlatego podjęliśmy decyzję o opracowaniu kompleksowej i wieloletniej Strategii Demograficznej” - powiedział podczas prezentacji programu premier Mateusz Morawiecki. 

Dzietność a demografia

Z badań wynika, że o ile rodzina nadal jest życiowym priorytetem większości mieszkańców naszego kraju, wiele osób deklaruje, że posiada mniej dzieci, niż chciałoby mieć. Autorzy programu zidentyfikowali dotąd 10 obszarów, które są często barierą w kwestii posiadania liczniejszego potomstwa. Wśród nich znalazły się: mieszkanie, łączenie pracy i opieki nad dziećmi oraz zdrowie, edukacja i infrastruktura”. Z tego powodu rząd planuje powiązanie Strategii Demograficznej z rozwiązaniami zastosowanymi w programie koalicji rządowej „Polski Ład”. 

Jest nas coraz mniej. Drastyczny spadek liczby ludności w 14 województwachJest nas coraz mniej. Drastyczny spadek liczby ludności w 14 województwachMichał Górecki

Prognozy dla polskiej demografii 

Tymczasem dane statystyczne wskazują, że wielu miejscach w kraju mamy do czynienia z pełzającą katastrofą demograficzną, a niektóre tendencje mogą być bardzo trudne do zahamowania. W 2020 roku ludność Polski spadła o 117,6 tys. i wyniosła niespełna 38,3 mln osób. Potężny spadek liczby ludności odnotowano w 14 z 16 województw. W dwóch regionach, w których zanotowano wzrosty, mówimy niestety o symbolicznych wartościach, które w skali kraju właściwie są niezauważalne. 

Kilka lat temu liczba osób w wieku poprodukcyjnym sięgnęła 7 mln. Około 2035 roku padnie kolejna bariera – 10 mln. Przy jednoczesnym spadku liczby urodzeń, seniorzy będą stanowili blisko jedną trzecią polskiego społeczeństwa. Z kolei w przypadku osób w wieku 80+ nastąpi dwukrotny wzrost tej populacji – ostrzegają eksperci tworzący prognozy demograficzne.

Jakie są cele Strategii Demograficznej 2040?

Według rządu działania, które mają odwrócić negatywne tendencje w demografii, muszą koncentrować się na dzietności. W dłuższej perspektywie to jedyna droga, by poprawić strukturę wiekową społeczeństwa. 

Autorzy strategii proponują realizację trzech celów szczegółowych: wzmocnienie rodziny, znoszenie barier dla rodziców chcących mieć dzieci, oraz podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk. 

Elastyczność i stabilność pracy a demografia

Jak wynika z badań, na które powołuje się rząd, na decyzję o powiększeniu rodziny szczególny wpływ ma poczucie bezpieczeństwa finansowego. Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się m.in. gwarancja elastycznej pracy dla kobiet w ciąży, a także rodziców dzieci do ukończenia 4. roku życia. W grę wchodzą takie rozwiązania jak praca zdalna, praca hybrydowa oraz elastyczny czas pracy. Poza tym rozważana jest gwarancja pracy w zmniejszonym wymiarze godzinowym dla kobiet spodziewających się dziecka. To samo ma dotyczyć rodziców małych dzieci do 4 lat. 

Rząd proponuje, by stabilność zatrudnienia była zwiększona poprzez ograniczenie możliwości zatrudniania osób do 40 lat na czas określony – w ich przypadku pracodawca mógłby podpisać maksymalnie dwie umowy na czas nie dłuższy niż 15 miesięcy. 

Wśród proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie ochrony dla ojców w ciągu pierwszego roku życia dziecka. W przypadku małżeństw ochrona ojca byłby obowiązująca już od momentu zajścia żony w ciążę. 

Co dalej ze strategią demograficzną?

Przedstawione wyżej propozycje to tylko niektóre z pomysłów, jakie towarzyszą Strategii Demograficznej 2040. Obecnie ruszają konsultacje społeczne w tej sprawie. KPRM uruchomił specjalną stronę internetową poświęconą strategii. Z treściami można się zapoznać pod adresem https://www.gov.pl/web/demografia

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.