Czym się różni pełnomocnik od prokurenta?

Na 2,6 mln przedsiębiorców figurujących w CEIDG, aż 374 tys. korzysta z pomocy pełnomocników, którzy są upoważnieni do działania w ich imieniu. Zdaniem ministerstwa rozwoju najczęściej z takiego wsparcia korzystają przedsiębiorcy z budowlanki, transportu oraz fryzjerzy. Przy tej okazji pojawia się pytanie – czym się różni pełnomocnik od prokurenta?

Czym się różni pełnomocnik od prokurenta?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 lipca 2021

Pełnomocnictwo i prokura

To, co łączy pełnomocnika i prokurenta, to fakt, że są oni przedstawicielami osoby, która udzieliła im stosownego upoważnienia do działania w swoim imieniu. Zasadnicza różnica polega na tym, że o ile pełnomocnika może ustanowić każda osoba fizyczna, o tyle w przypadku prokurentów mówimy wyłącznie o przedsiębiorcy. 

Jeżeli udzielamy komuś pełnomocnictwa, koniecznie musimy zawrzeć w oświadczeniu informację, w jakich sytuacjach może on nas zastępować. W przypadku prokurenta te kwestie dokładnie reguluje kodeks cywilny. 

Po wtóre, aby udzielić prokury lub ją odwołać, koniecznie musimy zgłosić ten fakt do specjalnego rejestru, w którym nasza działalność jest wpisana np. CEIDG w przypadku jednoosobowej działalności, lub spółki cywilnej oraz KRS w przypadku spółek. 

Brak CIT i PIT od umorzonych subwencji PFR?Brak CIT i PIT od umorzonych subwencji PFR?Anna Malinowska

Kim jest pełnomocnik? 

Pełnomocnikiem może być zarówno osoba fizyczna np. małżonek, pracownik, członek rodziny przedsiębiorcy, jak i osoba prawna np. biuro księgowe, które działa jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. 

Kim jest prokurent? 

Rolę prokurenta może pełnić tylko i wyłącznie osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnej. Trzeba pamiętać, że co do zasady ma on szerokie możliwości. Jego uprawnienia dotyczą m.in. czynności sądowych, czy pozasądowych związanych z prowadzeniem firmy. 

Zatem prokurent, może reprezentować przedsiębiorcę, który udzielił mu prokury przed sądem lub urzędem, zawierać umowy, podpisywać weksle, a nawet… zaciągać kredyty, pożyczki oraz zwierać umowy o pracę. 

Kto najczęściej ustanawia pełnomocników wg CEIDG?

Ministerstwo rozwoju zamieściło na swojej stronie ciekawe zestawienie, na bazie wpisów do CEIDG, pokazujące, która branża najczęściej korzysta ze wsparcia pełnomocników. 

Z danych CEIDG wynika, że najczęściej po wsparcie pełnomocników sięga branża budowlana (prawie 20 tysięcy). Na drugiej pozycji znalazł się transport (15 tys. pełnomocników), zakłady fryzjerskie (10,5 tys.), warsztaty samochodowe (9,2 tys.), gastronomia (7,6 tys.) oraz twórcy oprogramowania (7,3 tys.). 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!