Jest nas coraz mniej. Drastyczny spadek liczby ludności w 14 województwach
W Polsce jest nas coraz mniej. W ciągu całego 2020 roku ludność naszego kraju spadła o 117,6 tys. i wyniosła niespełna 38,3 mln osób. To oznacza, że ubytek ludności był… czterokrotnie wyższy niż rok wcześniej (!). Drastyczny spadek liczby ludności odnotowano w 14 z 16 województw.
- Michał Górecki
- /
- 10 czerwca 2021
Jaka jest ludność Polski?
2020 rok zapisze się na czarnych kartach polskiej demografii, na co wpływ miała m.in. trwająca pandemia koronawirusa, wysoka liczba zgonów, niska liczba urodzeń oraz zjawisko migracji. Według danych GUS w całym roku ludność naszego kraju skurczyła się o 117,6 tys. ludzi. To tak, jakby z mapy Polski nagle zniknął Płock lub Dąbrowa Górnicza.
Według stanu na 31 grudnia 2020 roku, w Polsce mieszkało 38 mln 265 tys. mieszkańców.
Które województwa najszybciej się wyludniają?
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, spadek liczby ludności zanotowano w aż 14 z 16 województw. Najwięcej osób ubyło w województwie śląskim. Roczny spadek to 25,3 tys. ludzi. To więcej niż liczba mieszkańców powiatowego miasta Lubliniec.
Na drugim miejscu niepokojącego rankingu województw z największym ubytkiem ludności jest woj. łódzkie, które w 2020 roku straciło 16,8 tys. mieszkańców, czyli niemal tyle ile wynosi liczba osób zamieszkujących Rawę Mazowiecką.
Niechlubne podium zamyka woj. lubelskie, które straciło 13 tys. mieszkańców – co można porównać do ludności położonej na wschodzie regionu Włodawy.
ZUS: Polacy częściej odkładają emeryturę na późniejAnna Malinowska
W których województwach przybywa mieszkańców?
W 2020 roku liczbę mieszkańców zwiększyły tylko dwa województwa – pomorskie oraz mazowieckie. Nie są to jednak imponujące wzrosty, które mają się nijak do poważnych spadków wymienionych przed chwilą w kontekście innych regionów.
Województwo pomorskie odnotowało wzrost zamieszkującej je populacji o 2,7 tys. Z kolei w woj. mazowieckim przyrost wyniósł 1,9 tys. mieszkańców. Dodatnie wyniki GUS tłumaczy wysokim, dodatnim saldem migracji w wymienionych regionach, które zdołało zniwelować efekt ujemnego przyrostu naturalnego.
Czy Polacy uciekają z miast?
W 2020 roku udało się zaobserwować jeszcze jedną interesującą tendencję. Po raz pierwszy od wielu lat procentowy udział ludności miejskiej w ogólnej liczbie mieszkańców Polski nie przekroczył wartości 60% i wyniósł 59,9%, czyli o 0,1 p.p. mniej względem danych z końca 2019 roku.
Najniższy odsetek ludności miejskiej występuje w woj. podkarpackim, gdzie wyniósł (podobnie jak rok wcześniej) 41,4%. W ośmiu regionach tzw. wskaźnik urbanizacji przekraczał średnią krajową. Z oczywistych względów, liderem pod tym względem, tradycyjnie jest województwo śląskie, w którym w miastach mieszka więcej niż trzech na czterech mieszkańców (76,5%) również tutaj jednak odnotowano spadek w podobnej skali do danych ogólnopolskich tj. -0,1 p.p. licząc rok do roku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.