fb

Prezydent Rzeszowa wybrany. Wychowanek Ferenca zmiażdżył konkurencję

Tak jak mówił Konrad Fijołek, prezydent-elekt: historia zatacza koło. Najpierw zajął miejsce Ferenca w Radzie Miasta Rzeszowa, później jako dojrzały samorządowiec, który przez kilkanaście lat stał lojalnie u boku byłego prezydenta, zdobył w niedzielnych wyborach 57% głosów rzeszowian. 

Prezydent Rzeszowa wybrany. Wychowanek Ferenca zmiażdżył konkurencję
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 14 czerwca 2021

Historia zatacza koło

Nieco lepszy wynik uzyskał w 2018 roku Tadeusz Ferenc. W wyborach zdobył aż 64% głosów mieszkańców Rzeszowa. W ten sposób został jednym z najdłużej rządzących włodarzy polskiego miasta. Wtedy frekwencja wyniosła 56%. 13 czerwca 2021 roku swoje głosy oddało 54% mieszkańców.

Widać więc niesamowitą mobilizację rzeszowian i zaangażowanie w sprawy miasta — wielu bowiem uważało lata temu i dziś, że tylko ich głosy i obecność w wyborach są w stanie wpłynąć na przyszłość Rzeszowa — który przez ostatnie lata mocno się rozwinął. I nie ma co ukrywać, że jest to zasługa Tadeusza Ferenca, który jednak po ciężkim przejściu koronawirusa początkiem tego roku, wywiesił białą flagę i zdecydował się zaufać młodemu wiceministrowi sprawiedliwości, Marcinowi Warchołowi.

Łódzka Manufaktura... samoobsługowego drukuŁódzka Manufaktura... samoobsługowego drukuRafał Stępniewski

Nieoczekiwany zwrot

Jemu właśnie dotychczasowy włodarz chciał oddać stery — wszystko jednak zależało już od mieszkańców. 13 czerwca zdecydowali. Nie poparli pomysłu Ferenca, zagłosowali na człowieka, który z samorządem rzeszowskim związany jest od długich lat i zna Rzeszów równie dobrze jak jego nauczyciel.

Konrad Fijołek popierany przez całą opozycję: PO, Lewicę, PSL i Polskę 2050 , a także kilka osób w Polsce powszechnie znanych, wygrał wybory w pierwszej turze.

MKW podała wyniki

Oto oficjalne wyniki na dzień 14 czerwca 2021:

 • 45 059 głosów - Konrad Fijołek z poparciem PO, Lewicy, PSL i Polski 2050
 • 18 831 głosów — Ewa Leniart z poparciem Prawa i Sprawiedliwości
 • 8 546 głosów — Marcin Warchoł z poparciem Tadeusza Ferenca, Solidarnej Polski i Porozumienia
 • 7 296 głosów — Grzegorz Braun jako kandydat Konfederacji

CZYTAJ TEŻ Od kiedy szczepienia uczniów w szkołach?

Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie przekazała, że uprawnionych do głosowania było 148 263 wyborców. Frekwencja w wyborach prezydenckich w Rzeszowie, jak już wspominaliśmy, wyniosła 54 procent.

Wyniki MKW a sondaż

Wyniki te tylko nieznacznie różnią się od tych zaprezentowanych 13 czerwca tuż po 21 przez Instytut Badań Samorządowych.

Wyniki exit poll w Rzeszowie przedstawiały się następująco:

 • Konrad Fijołek — 55,8% głosów
 • Ewa Leniart — 25,1 %
 • Grzegorz Braun — 9,8 %
 • Marcin Warchoł — 9,3 %

Wielu pytało, skąd zainteresowanie Rzeszowem ze strony Grzegorza Bauna, pochodzącego przecież z Torunia. Już poprzednie wybory pokazały, że Konfederacja na Podkarpaciu cieszy się sporą popularnością.

Do Sejmu RP Grzegorz Braun startował z okręgu rzeszowskiego i choć na obcym terenie, to zdobył uznanie 31 148 wyborców. Być może te wyniki dały nadzieję, że Konfederacja ma szanse zawalczyć o Rzeszów.

Rzeszowianie jednoznacznie wskazali jednak na kandydata, który jest... rzeszowianinem i zna Rzeszów jak każdy inny mieszkaniec, nie natomiast na kandydata, i to dotyczy również Marcina Warchoła, który poznawał miasto i jego problemy przez 4 ostatni miesiące.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....
Jak zorganizować dobre szkolenie online?
firma

Jak zorganizować dobre szkolenie online?

Szkolenia online, nie ważne czy te całodniowe, czy też w postaci krótszych webinarów czy e-szkoleń, podbiły świat edukacji profesjonalnej. Ich organizacja i zapewnienie wysokiej efektywności wciąż...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!