Prezydent Rzeszowa wybrany. Wychowanek Ferenca zmiażdżył konkurencję

Tak jak mówił Konrad Fijołek, prezydent-elekt: historia zatacza koło. Najpierw zajął miejsce Ferenca w Radzie Miasta Rzeszowa, później jako dojrzały samorządowiec, który przez kilkanaście lat stał lojalnie u boku byłego prezydenta, zdobył w niedzielnych wyborach 57% głosów rzeszowian. 

Prezydent Rzeszowa wybrany. Wychowanek Ferenca zmiażdżył konkurencję
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 14 czerwca 2021

Historia zatacza koło

Nieco lepszy wynik uzyskał w 2018 roku Tadeusz Ferenc. W wyborach zdobył aż 64% głosów mieszkańców Rzeszowa. W ten sposób został jednym z najdłużej rządzących włodarzy polskiego miasta. Wtedy frekwencja wyniosła 56%. 13 czerwca 2021 roku swoje głosy oddało 54% mieszkańców.

Widać więc niesamowitą mobilizację rzeszowian i zaangażowanie w sprawy miasta — wielu bowiem uważało lata temu i dziś, że tylko ich głosy i obecność w wyborach są w stanie wpłynąć na przyszłość Rzeszowa — który przez ostatnie lata mocno się rozwinął. I nie ma co ukrywać, że jest to zasługa Tadeusza Ferenca, który jednak po ciężkim przejściu koronawirusa początkiem tego roku, wywiesił białą flagę i zdecydował się zaufać młodemu wiceministrowi sprawiedliwości, Marcinowi Warchołowi.

Łódzka Manufaktura... samoobsługowego drukuŁódzka Manufaktura... samoobsługowego drukuRafał Stępniewski

Nieoczekiwany zwrot

Jemu właśnie dotychczasowy włodarz chciał oddać stery — wszystko jednak zależało już od mieszkańców. 13 czerwca zdecydowali. Nie poparli pomysłu Ferenca, zagłosowali na człowieka, który z samorządem rzeszowskim związany jest od długich lat i zna Rzeszów równie dobrze jak jego nauczyciel.

Konrad Fijołek popierany przez całą opozycję: PO, Lewicę, PSL i Polskę 2050 , a także kilka osób w Polsce powszechnie znanych, wygrał wybory w pierwszej turze.

MKW podała wyniki

Oto oficjalne wyniki na dzień 14 czerwca 2021:

 • 45 059 głosów - Konrad Fijołek z poparciem PO, Lewicy, PSL i Polski 2050
 • 18 831 głosów — Ewa Leniart z poparciem Prawa i Sprawiedliwości
 • 8 546 głosów — Marcin Warchoł z poparciem Tadeusza Ferenca, Solidarnej Polski i Porozumienia
 • 7 296 głosów — Grzegorz Braun jako kandydat Konfederacji

CZYTAJ TEŻ Od kiedy szczepienia uczniów w szkołach?

Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie przekazała, że uprawnionych do głosowania było 148 263 wyborców. Frekwencja w wyborach prezydenckich w Rzeszowie, jak już wspominaliśmy, wyniosła 54 procent.

Wyniki MKW a sondaż

Wyniki te tylko nieznacznie różnią się od tych zaprezentowanych 13 czerwca tuż po 21 przez Instytut Badań Samorządowych.

Wyniki exit poll w Rzeszowie przedstawiały się następująco:

 • Konrad Fijołek — 55,8% głosów
 • Ewa Leniart — 25,1 %
 • Grzegorz Braun — 9,8 %
 • Marcin Warchoł — 9,3 %

Wielu pytało, skąd zainteresowanie Rzeszowem ze strony Grzegorza Bauna, pochodzącego przecież z Torunia. Już poprzednie wybory pokazały, że Konfederacja na Podkarpaciu cieszy się sporą popularnością.

Do Sejmu RP Grzegorz Braun startował z okręgu rzeszowskiego i choć na obcym terenie, to zdobył uznanie 31 148 wyborców. Być może te wyniki dały nadzieję, że Konfederacja ma szanse zawalczyć o Rzeszów.

Rzeszowianie jednoznacznie wskazali jednak na kandydata, który jest... rzeszowianinem i zna Rzeszów jak każdy inny mieszkaniec, nie natomiast na kandydata, i to dotyczy również Marcina Warchoła, który poznawał miasto i jego problemy przez 4 ostatni miesiące.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!