Kierowca tira wypełniał dokumenty… znikopisem

Zwykle używany jest przez dzieci do nauki kaligrafii, tymczasem pewien białoruski kierowca stosował znikopis do... wypełniania jednorazowego zezwolenia na międzynarodowy transport drogowy. W tym samym czasie ujawniono Rosjan, którzy celowo nie wypełniali rubryk w tym dokumencie. 

Kierowca tira wypełniał dokumenty… znikopisem
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 czerwca 2021

Kierowcy TIR fałszują dokumentację znikopisem

Przypadki nieuczciwego zachowania kierowców ujawniła Inspekcja Transportu Drogowego z województwa podlaskiego.

Białoruski kierowca wypełniający oficjalne dokumenty znikopisem wpadł na drodze krajowej numer 19 w okolicach Wasilkowa (Podlaskie). Do kontroli zatrzymano wówczas samochód ciężarowy, którym białoruska firma transportowa przewoziła do Polski jabłka. Zgodnie z procedurą kierowca powinien okazać funkcjonariuszom tzw. jednorazowe zezwolenie transportu międzynarodowego.

W oczy inspektorów rzuciły się ślady wskazujące na fakt, że dokument został wypełniony po raz drugi. Wiele wskazuje na to, że pierwszy wpis do rubryk nastąpił z wykorzystaniem znikopisu.

Ten patent rosyjskiego kierowcy zadziwił inspektorów. Dorobił włącznik do tachografu.Ten patent rosyjskiego kierowcy zadziwił inspektorów. Dorobił włącznik do tachografu.Mikołaj Frączak

Kary za złą dokumentację transportową

W tym przypadku inspektorzy zdecydowali o wszczęciu postępowania administracyjnego wobec właściciela samochodu ciężarowego, który natychmiast trafił na parking strzeżony, gdzie pozostanie aż do czasu opłacenia kaucji, oraz przedstawienia prawidłowego zezwolenia, które nie było wcześniej używane. 

Większe problemy będzie miał białoruski kierowca, którego sprawa trafiła już na policję. Postępowanie będzie prowadzone w kierunku podrabiania dokumentów.

Niekompletne zezwolenie na transport międzynarodowy

Niedługo po incydencie z białoruskim kierowcą, patrol z tego samego województwa zatrzymał rosyjską ciężarówkę z 24 tonami granulatu polimerowego. Również w tym przypadku inspektorzy mieli zastrzeżenia co do zezwolenia, które najwyraźniej celowo, nie było kompletnie wypełnione. Chodziło m.in. o takie dane jak numery rejestracyjne ciągnika i naczepy, data pierwszego przekroczenia granicy, symbol kraju załadunku i rozładunku oraz masa przewożonego towaru. Dzięki temu to samo zezwolenie mogłoby zostać wykorzystane innym razem. 

Rosyjski przewoźnik musi się liczyć z postępowaniem administracyjnym. Jego ciężarówka trafiła już na parking oczekując na ważne i prawidłowo wypełnione zezwolenie oraz wpłatę wysokiej kaucji. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!