Dron - policji sposób na walkę z piratami

Oprócz radiowozów, czy nowoczesnych urządzeń do pomiaru prędkość pojazdów, od 4 czerwca codzienną służbę funkcjonariuszy ruchu drogowego wspierał będzie kolejny, nowy bezzałogowy statek powietrzny.

Dron - policji sposób na walkę z piratami
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 4 czerwca 2021

Już nie tylko do transportu zakupionego towaru służy w Polsce dron. Nie tak dawno pisaliśmy o akcji, kiedy to dron po raz pierwszy dostarczył zakupy. Teraz kolejny bezzałogowy statek powietrzny posłuży do walki z drogowymi piratami.

Dron pomoże policji od 4 czerwca

- Bezpieczeństwo na drodze, to jedno z priorytetowych zadań podkarpackich policjantów. Do walki z niebezpiecznymi, a czasem agresywnymi zachowaniami kierowców, funkcjonariusze wykorzystają m.in. nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, motocykle, czy nowoczesne urządzenia służące do mierzenia prędkości — informuje policja.

4 czerwca w Jaworniku Niebyleckim w powiecie strzyżowskim, na krajowej 19, policjanci ruchu drogowego z komendy wojewódzkiej i powiatowej ze Strzyżowa, prowadzą działania „Motocykl”, z wykorzystaniem drona.

Jakie wykroczenia będzie śledzić dron?

Będzie on wykorzystywany przez "drogówkę", przede wszystkim w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach. Przy jego wykorzystaniu możliwe będzie wskazanie wykroczeń polegających m.in. na niestosowaniu się przez kierujących do znaków i sygnałów drogowych, w tym do nieprawidłowego wyprzedzania oraz niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

Gdzie najczęściej będzie wykorzystywany dron?

Nadzorem zostaną objęte także przejścia dla pieszych, zwłaszcza w tych miejscach, w których ruch nie jest regulowany światłami, a które prowadzą przez ulicę o więcej niż jednym pasie w każdą stronę. W tych miejscach zwykle dochodzi do najgroźniejszych zdarzeń.

Do obsługi drona dwóch funkcjonariuszy

Jeden z nich odpowiada za sterowanie dronem, a drugi kamerą. W sytuacji, kiedy z powietrza zauważą wykroczenie w ruchu drogowym, informują o tym najbliższy patrol, który ma możliwość szybkiego wyciągnięcia konsekwencji wobec sprawcy.

Urządzenie wyposażono w 30-krotny zoom optyczny i 180-krotny zoom cyfrowy, co pozwala na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego z dużej odległości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!