Poddasze użytkowe, a nieużytkowe. Jakie są różnice pod względem prawnym?
W projektach domów albo i tych już zrealizowanych budynkach mamy do czynienia z dwoma rodzajami poddaszy: użytkowym i nieużytkowym. Jakie są między nimi różnice?
- Michał Górecki
- /
- 31 maja 2021
Co to jest poddasze?
Poddasze to przestrzeń, która znajduje się między najwyższym stropem a dachem. Wielkość poddasza i jego funkcja zależna jest np. od konstrukcji więźby dachowej.
Poddasze nieużytkowe jest miejscem, w którym nie mieszkają ludzie. Nawet jeśli jest na tyle wysokie i da się na nim prowadzić aktywność, czyli np. wstawić meble, czy nawet zorganizować miejsce do spania, warto zastanowić się, czy warto przekształcać je na poddasze użytkowe. Jeśli to zrobimy, będziemy musieli zapłacić od tej powierzchni podatek. Poddasze nieużytkowe wymaga najczęściej tyko ocieplenia. Pozwala lepiej wentylować konstrukcję więźby dachowej.
Jakie okna dachowe zamontować?Rafał Stępniewski
Poddasze użytkowe – co to jest?
Poddasze użytkowe jest przeciwieństwem poddasza nieużytkowego. Poddasze użytkowe jest wliczane w powierzchnię użytkową domu i w związku z tym trzeba zapłacić wyższy podatek.
Poddasze użytkowe może być np. wykorzystane do zorganizowania sypialni czy garderoby. Na poddaszu użytkowym można nawet wyodrębnić lokal użytkowy.
Poddasze użytkowe musi mieć inaczej zaprojektowany strop. Wszystko dlatego, że na powierzchni tej będzie można np. stawiać ściany działowe albo wyposażyć je w meble. Musi więc być mocniejsze. Poddasze użytkowe musi mieć też stałe schody i być oddzielone ognioodpornymi przegrodami. Warto też wiedzieć, że miejsca, w którym mieszkają ludzie muszą mieć przynajmniej 2,2 m wysokości. Chyba, że przestrzeń wykorzystywana jest tylko przez 4 godziny dziennie. Wtedy może mieć 1,9 m. Wymogi prawne nakazują też, by pomieszczenie mieszkalne było doświetlone oknami, które zajmują minimum 1/8 powierzchni podłóg.
Poddasze nieużytkowe od użytkowego różni się też obciążeniem, jakie musi wytrzymać. Do wagi tej wliczamy wagę izolacji i desek na zabudowę. O limit obciążeń warto zapytać projektanta budynku.
CZYTAJ TEŻ Kiedy przedsiębiorca musi rozliczać się przy pomocy kasy fiskalnej?
Dobrze jest też zwrócić uwagę, że jeśli mamy poddasze nieużytkowe to mimo wszystko warto je dobrze ocieplić. Wszystko dlatego, że w innym wypadku, cały dom będzie się szybko wychładzał.
Poddasze nieużytkowe jest tańsze w budowie i w utrzymaniu. Pozwala jednak korzystać z niego jako podręczny składzik na przetwory czy odzież sezonową. O tym, jak chcemy wykorzystać poddasze warto pomyśleć już w momencie projektowania budynku. Zastanówmy się, czy jest nam potrzebny dodatkowy pokój, a może chcemy mieć więcej miejsca do przechowywania. Zawsze jednak przeliczmy, czy możemy pozwolić sobie na dodatkowe koszty związane z opłatami za większą powierzchnię domu, a także spełniamy wszelkie wymagania techniczne i prawne, żeby móc korzystać z poddasza tak, jak z każdego innego pomieszczenia.
CZYTAJ TEŻ Czym różni się separacja od rozwodu?
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.