Dron po raz pierwszy dostarczył zakupy w Polsce

To pierwsza taka dostawa w historii polskiej logistyki. Dronoid Hermes V8M dostarczył przesyłkę ze sklepu sportowego w Lublinie do klienta w tym samym mieście. Pierwszy transport paczki bezzałogowcem odbył się na dystansie 1,5 km. Następnie, dron przemierzył 7 km do innego sklepu tej samej sieci.

Dron po raz pierwszy dostarczył zakupy w Polsce
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 maja 2021

Realizacja przesyłek dronem

Historyczne wydarzenie miało miejsce w pierwszej połowie maja w Lublinie. Realizacji powietrznego transportu za pomocą bezzałogowego statku latającego podjęła się firma Spartaqs. Zadanie polegało na dostarczeniu przesyłki z jednego z lubelskich sklepów sieci Decathlon prosto na posesję klienta. Dronoid na swoim pokładzie miał kilka różnych ładunków. Pierwszy z nich był właśnie zamówioną paczką. Aby dostarczyć ją bezpośrednio do odbiorcy, dron musiał pokonać dystans 1,5 kilometra. Maszyna wykonała wówczas międzylądowanie.

Adwokaci apelują o obniżenie opłat sądowychAdwokaci apelują o obniżenie opłat sądowychAnna Malinowska

Czy drony to przyszłość logistyki?

Jak informuje w swoim komunikacie prasowym firma Spartaqs, po odebraniu przesyłki przez adresata, dronoid znów wzniósł się w powietrze, by tym razem odbyć dłuższą, bo liczącą 7 km trasę do innego sklepu sieci Decathlon, położonego w lubelskiej dzielnicy Czechów.

Również i tym razem misja zakończyła się powodzeniem, a pracownicy sklepu odebrali pozostałe paczki znajdujące się na pokładzie bezzałogowca.

Parametry lotu dronów z ładunkiem

Jak ujawnia producent drona, pierwszy lot z zamówionymi paczkami odbywał się na pułapie 120 metrów. „Mimo słonecznej pogody warunki lotu okazały się bardzo trudne. A to z uwagi na silne porywy wiatru, osiągające chwilami nawet 18 metrów na sekundę” – napisano w komunikacie. Firma dodała, że wiatr w żaden sposób nie ograniczył operacji, a wszystkie cele, jakie zostały postawione przed latającym kurierem, zostały w pełni zrealizowane.

Jak zaznacza firma realizująca lot „Po raz pierwszy duża sieć handlowa zdecydowała się podjąć rękawice i wyjść naprzeciw oczekiwaniom klienta przy pomocy systemów bezzałogowych. Kolejny, historyczny krok za nami, a już niedługo kolejne”- napisano w komunikacie.

Setki milionów na drogi z rezerwy subwencji ogólnejSetki milionów na drogi z rezerwy subwencji ogólnejMichał Górecki

Początki transportu dronowego

Choć wyżej wymieniona historia przedstawiana jest, jako pierwszy przypadek przesłania zamówionej przesyłki ze sklepu do klienta, mieliśmy już w Polsce podobne operacje jednak przeprowadzone w zupełnie innym celu.

Nieco ponad rok wcześniej, 29 kwietnia 2020 roku odbył się pierwszy lot drona z modułem towarowym, który posłużył do przetransportowania próbek do badań na obecność koronawirusa. Operacja odbyła się między szpitalem MSWiA na Wołoskiej a szpitalem na Banacha.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!