54% nowych firm założonych przez internet (Q1, 2021)

Aż 54% nowych przedsiębiorców, którzy w pierwszych kwartale 2021 roku zdecydowali założyć własną firmę, dokonało wpisu do CEIDG przez internet. Dla porównania w całym, 2020 roku, blisko 42% nowych firm (110 tys.) zostało założonych przez internet. Mimo pandemii nie brakuje chętnych na własną działalność. Sporym zainteresowaniem cieszy się branża handlowa.

54% nowych firm założonych przez internet (Q1, 2021)
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 kwietnia 2021

Zakładanie firmy przez internet w liczbach

Oszczędność czasu, łatwe w obsłudze formularze i bezpieczeństwo, to główne powody, dla których coraz więcej osób decyduje się na założenie firmy przez internet. Jak szacuje rząd, wśród wszystkich działalności gospodarczych założonych w Polsce 2020 roku, niemal 42 procent zostało założonych przez internet. Ten wynik jest dwukrotnie lepszy niż w 2019 roku i trzykrotnie wyższy w porównaniu z odczytem za 2018 rok, kiedy z tej formy wpisu do CEIDG skorzystało jedynie 15,5% nowych przedsiębiorców.

Wiele wskazuje na to, że w 2021 roku zostanie pobity kolejny rekord. Tylko w pierwszym kwartale liczba firm założonych przez internet stanowiła 54% wszystkich nowo powstałych działalności.

Zakaz sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych do 2026 rokuZakaz sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych do 2026 rokuAnna Malinowska

Likwidacja i zawieszenie firmy w czasie pandemii

Mimo kłopotów związanych z trwającą pandemią, która nie jest łatwym czasem dla prowadzenia biznesu, nie brakuje chętnych do zakładania nowych firm. Co ciekawe, mimo poważnych kłopotów wielu branż, w 2020 roku złożono o 12% mniej wniosków o zawieszenie czy likwidację działalności niż w 2019 roku – wynika ze statystyk CEIDG.

Jakie firmy zakłada się przez internet?

Ciekawie wyglądają statystyki firm najczęściej zakładanych przez internet w Polsce. Największą popularnością cieszy się detaliczna oraz hurtowa działalność handlowa. W 2020 roku w ramach tej branży złożono w CEIDG 19,1 tys. wniosków o założenie firmy. Na drugim miejscu znajduje się działalność profesjonalna, naukowa oraz techniczna, której dotyczyło 18,4 tys. zgłoszeń do ewidencji. Podium zamyka informacja i telekomunikacja z wynikiem 14,5 tys. wniosków. Tuż za pierwszą trójką znalazły się firmy z sektora budowlanego, których dotyczyło 14,3 tys. wpisów.

Czy wrócą wycieczki po zakładach pracy? Przedsiębiorcy martwią się o bezpieczeństwoCzy wrócą wycieczki po zakładach pracy? Przedsiębiorcy martwią się o bezpieczeństwoMichał Górecki

Kto najczęściej zakłada firmy przez internet?

Najczęściej firmę przez internet zakładają osoby młode, przed ukończeniem 40 roku życia. I tak, przedsiębiorcy w wieku 28-37 lat założyli w 2020 roku 46,1 tys. firm. Nieco mniej, bo 30,2 tys. założyły osoby wkraczające na zawodowy rynek, tj. między 18. a 27. rokiem życia.

Najwięcej nowych wpisów do CEIDG pochodziło w ub.r. z województwa mazowieckiego. To aż 17,7 tys. wniosków o wpis w ewidencji. Drugie miejsce zajmuje woj. śląskie z 9,8 tys. wniosków. Na trzeciej pozycji znalazło się woj. małopolskie, w którym firmę przez internet założyło 8,3 tys. osób. W porównaniu do tych regionów dość słabo wyglądają wyniki z najmniejszych ludnościowo województw. W Opolskiem, w całym 2020 roku powstało w ten sposób 1,5 tys. firm. Nieco lepiej było w województwie lubuskim — 1,6 tys.

Do państwowego rejestru przez internet częściej wpisują swoje firmy mężczyźni (63%). Kobiety zaś odpowiedzialne są za pozostałe 37% wniosków.

Rośnie zadłużenie handlu. Problemy liczone w miliardach złotychRośnie zadłużenie handlu. Problemy liczone w miliardach złotychAnna Malinowska

Co to jest Konto Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl?

Do tej pory rejestracja firmy przez internet mogła zostać dokonana zarówno poprzez stronę ceidg.gov.pl jak również biznes.gov.pl. Niebawem jednak, właściwym adresem będzie tylko drugi z nich. Na II kwartał 2021 roku planowane jest bowiem połączenie obu portali. W ten sposób powstanie Konto Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl. Rząd zamierza w ten sposób uprościć oraz przyspieszyć proces zakładania firm, oraz związanych z tym czynności urzędowych, wliczając w to również kwestie podatkowe oraz organizacyjne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!