Praca zdalna - Na co trzeba zwrócić uwagę?

Praca zdalna znów staje się faktem dla dziesiątek tysięcy osób w Polsce. Obostrzenia związane z koronawirusem sprawiają, że wiele firm w trosce o swoich pracowników oraz podtrzymanie działalności deleguje pracowników do pracy zdalnej. Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając się na pracę zdalną? Od sprawdzenia kilku rzeczy,  może zależeć nasza efektywność i ograniczenie niepotrzebnego stresu.

Praca zdalna - Na co trzeba zwrócić uwagę?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 marca 2021

Łącze internetowe a praca zdalna

Większość osób w Polsce posiada internet w domu i nie jest to nic odkrywczego. Niestety, jak pokazuje doświadczenie, czasem do wykonywania obowiązków, łącze, które posiadamy, może okazać się za słabe. Szczególnie jeśli w tym samym czasie, w którym my realizujemy obowiązki zawodowe dwójka, czy trójka dzieci uczestniczy w zajęciach zdalnych. Może się wówczas okazać, że wszyscy będą mieli problemy ze stabilnym połączeniem.

To szczególnie ważne dla osób, które pracują „na dużych plikach”. Mowa m.in. o grafikach komputerowych, pracownikach marketingu sprawdzających materiały multimedialne, projektantów czy technologów.

Stabilne i w miarę szybkie łącze internetowe jest kluczowe także dla przeprowadzanych telekonferencji z opcją wideo czy prezentacją pulpitu. Jakiekolwiek problemy na łączach mogą zaważyć nie tylko na jakości, ale także czytelności naszego przekazu. Warto o tym pamiętać.

Jak postępować w przypadku szkody parkingowej?Jak postępować w przypadku szkody parkingowej?Mikołaj Frączak

Co zrobić jeśli łącze internetowe jest za słabe do pracy zdalnej?

W takim przypadku powinniśmy zwrócić się do naszego dostawcy i podnieść prędkość internetu. Zwykle wiąże się to z podniesieniem miesięcznej opłaty o kilkanaście złotych. Czasem problemy mogą pojawić się z powodu słabego routera. Warto wówczas rozważyć wymianę urządzenia. Innym sposobem jest skorzystanie z alternatywnego połączenia np. komórkowego. Jeśli nie dla nas, to dla dziecka, które uczestniczy w zajęciach online. Wówczas nasze domowe łącze powinno zostać odciążone.

VPN a praca zdalna

Jeśli wybierasz się na pracę zdalną, sprawdź, czy posiadasz zabezpieczone połączenie VPN z siecią firmową. To kluczowa sprawa w przypadku osób, które chcą korzystać ze wspólnych zasobów firmowych czy programów działających w danej organizacji np. ERP. Jeśli dotąd pracowaliśmy w siedzibie firmy i korzystaliśmy z jej sieci, nie potrzebowaliśmy dodatkowych zabezpieczeń czy uprawnień.

Brak VPN może skutecznie skomplikować wykonywanie zadań służbowych w ramach telepracy i być źródłem niepotrzebnego stresu czy frustracji. Dostęp może nam zapewnić zakładowy dział IT, najczęściej na wniosek naszego bezpośredniego przełożonego.

Obroty handlowe ubezpieczone łącznie na 575 mld złotychObroty handlowe ubezpieczone łącznie na 575 mld złotych Michał Górecki

Warunki mieszkaniowe a praca zdalna

Nie zawsze praca zdalna jest możliwa m.in. ze względu na warunki mieszkaniowe, jakimi dysponujemy. Jeśli mieszkanie jest małe, a w tym samym czasie w zajęciach zdalnych uczestniczą dzieci, a małżonek również pracuje w trybie telepracy, może okazać się, że nie mamy warunków do efektywnej pracy na odległość.

Warto taką sytuację zgłosić pracodawcy. Zdarza się, że zdecyduje on albo o zmianie godzin wykonywania obowiązków w trybie zdalnym, albo pozostawi nas w biurze, wysyłając do pracy z domu inną osobę. Podczas pierwszej fali pandemii zdarzały się sytuacje, w których szefowie delegowali do pracy osoby do innych budynków, najmowanych mieszkań lub wprowadzali pracę zmianową z uwzględnieniem godzin nocnych, oczywiście tam, gdzie było to możliwe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!