Jak przygotować się do rekrutacji zdalnej?

Pandemia zmieniła rzeczywistość postępowań rekrutacyjnych. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo kandydatów do pracy, jak i osób rekrutujących, większość tego typu rozmów przeniosła się do sieci. Jak przygotować się do rekrutacji zdalnej? Jak wykorzystać przewagi, jakie wiążą się ze zdalnymi kanałami komunikacji?

Jak przygotować się do rekrutacji zdalnej?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 marca 2021

Rekrutacja zdalna – jak się przygotować?

Osoba, która stara się o pracę i umówiła się już na wideorozmowę powinna pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze zdalna rekrutacja jest formą spotkania z przyszłym pracodawcą lub osobą przez niego upoważnioną. Dlatego umawiając się na spotkanie rekrutacyjne, powinniśmy się dobrze przygotować. Jeśli są jakieś dokumenty, referencje, zaświadczenia lub dyplomy, których dotąd nie przesłaliśmy rekruterowi, powinniśmy na wszelki wypadek je zeskanować i trzymać w osobnym katalogu. Jeśli pojawi się taka potrzeba, można w czasie rzeczywistym wysłać mailem lub poprzez opcję załączników obecną w niektórych komunikatorach.

Po drugie, powinniśmy sprawdzić nasz sprzęt. Czy działa mikrofon, kamera, oraz czy przesłany link do telekonferencji działa. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że bez problemu rozpoczniemy rozmowę o umówionej godzinie, bez niepotrzebnych, technicznych niespodzianek, które w dobie premiowania cyfrowych kompetencji oraz pracy zdalnej mogą być negatywnie odebrane przez rozmówcę.

Czym jest dyżur w pracy? Jakie wynagrodzenie przysługuje za dyżur?Czym jest dyżur w pracy? Jakie wynagrodzenie przysługuje za dyżur?Anna Malinowska

Kiedy logować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Dobrym zwyczajem jest wcześniejsze zalogowanie się do rozmowy, jeśli istnieje taka możliwość. Zawsze lepiej jest, jeśli to my chwilę poczekamy na rozmówcę niż jeśli to rozmówca miałby czekać na nas. Zalogowanie się na 10-minut przed planowanym rozpoczęciem rozmowy to dobry czas, by sprawdzić mikrofon, ustawić kadr oraz skoncentrować swoje myśli na rozmowie, jaka nas czeka – zależeć przecież będzie od niej nasza najbliższa zawodowa przyszłość!

Wideorozmowa o pracę – jakie tło?

Oczywiście istnieją komunikatory, które potrafią zmienić tło za nami, jednak nie jest to rekomendowany sposób, tym bardziej że często już na pierwszy rzut oka widać, że jest ono nanoszone cyfrowo i wygląda to często niepoważnie. Dobrze wybrać uporządkowaną przestrzeń za nami. Nie jest istotne czy będzie to ściana, regał z książkami czy drzwi. Ważne, żeby całość dobrze się komponowała. Niezalecane jest prowadzenie rozmów pod światło. Unikajmy zatem, by za nami nie znajdowało się okno. Często efekt jest taki, że doskonale widać to, co znajduje się za szybą, natomiast nasza twarz przypomina ciemną plamę.

W przypadku problemów z oświetleniem twarzy można ją doświetlić. Czasem niewielka lampka biurkowa potrafi zadziałać niemal jak profesjonalne światło w studiu telewizyjnym – oczywiście powiedzieliśmy to z przesadą, jednak warto posprawdzać, w którym miejscu naszego domu oraz w jakim oświetleniu wypadamy najkorzystniej.

Skrócenie czasu wypowiedzenia umowy o pracę?Skrócenie czasu wypowiedzenia umowy o pracę? Anna Malinowska

Jak się ubrać do wideorozmowy o pracę?

Mimo że jesteśmy w warunkach domowych i każdy rozumie, że nie będziemy „występować” pod krawatem, warto postarać się, aby strój był schludny i w stonowanych kolorach. Eksperci radzą, by skręcić bardziej w bezpieczną stronę casual. Wszystko oczywiście zależy od branży i firmy, z jaką rozmawiamy.

Kobiety powinny pamiętać o stonowanym makijażu, bardziej matowym niż błyszczącym. Kamery (także te w komputerach) „nie lubią” błyszczących twarzy.

Wideorozmowa – ważne są szczegóły

Jeżeli prowadzimy wideorozmowę o pracę, zwróćmy uwagę na szczegóły i to, co znajduje się za naszymi plecami. Kamerki internetowe transmitują obraz w coraz lepszej jakości, a to oznacza, że uwagę naszego rozmówcy może odwrócić tytuł na grzbiecie książki znajdującej się za nami, czy plakat wiszący na ścianie. Uważajmy na te detale, bo czasem mogą powiedzieć o nas więcej, niż się może wydawać. Także to, czym nie koniecznie chcemy się chwalić.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!