Skrócenie czasu wypowiedzenia umowy o pracę?

Nowa ciekawa propozycja pracy, wypalenie zawodowe, sprawy rodzinne lub względy zdrowotne. Jest wiele sytuacji, w których pracownik, chce jak najszybciej pożegnać się z dotychczasowym pracodawcą. Czasem barierą w błyskawicznym rozstaniu jest okres wypowiedzenia umowy o pracę. Czy można go skrócić?

Skrócenie czasu wypowiedzenia umowy o pracę?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 16 marca 2021

Dlaczego istnieją okresy wypowiedzenia?

Najprościej rzecz ujmując, okres wypowiedzenia to prawne zabezpieczenie interesów obu stron umowy, zarówno pracownika jak i pracodawcy.Zasada miecza obosiecznego sprawia jednak, że czasem, dla którejś strony może być to bardzo niewygodne w danej sytuacji rozwiązanie.

Wyobraźmy sobie, że zatrudniamy specjalistę o kompetencjach rzadko spotykanych na rynku. Pewnego dnia, pracownik ten oświadcza, że chce odejść z firmy. W takiej sytuacji okres wypowiedzenia jest zabezpieczeniem naszych interesów. Jeśli wynosi on na przykład 3 miesiące, mamy kwartał, aby znaleźć kogoś na jego zastępstwo. Pracownik z kolei jest obowiązany do wykonywania powierzonych obowiązków oraz realizacji swoich dotychczasowych zadań do końca okresu wypowiedzenia.

Patrząc w drugą stronę. Może się zdarzyć, że pracując w pewnej firmie, dowiadujemy się, że nasz szef znalazł na nasze miejsce kogoś innego. Wówczas nie może zwolnić nas z dnia na dzień, a okres wypowiedzenia chroni nas przed nagłą utratą pracy. Pamiętajmy jednak, że ten prawny„bezpiecznik” nie zadziała w sytuacji, w której zostajemy zwolnieni dyscyplinarnie.

Testy na COVID-19 kupisz w… Biedronce!Testy na COVID-19 kupisz w… Biedronce!Martyna Kowalska

Ile wynosi okres wypowiedzenia?

Kodeks pracy reguluje ustawowe okresy wypowiedzenia. I tak,osoba, która pracuje w jakiejś firmie krócej niż pół roku, może liczyć na dwutygodniowy okres wypowiedzenia. W przypadku osoby, która pracuje dłużej niż sześć miesięcy, jednak krócej niż trzy lata, mówimy o miesięcznym  wypowiedzeniu. Osoby związane z firmą od co najmniej trzech lat, mogą liczyć na trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

Niestandardowy okres wypowiedzenia

Tyle teorii. Może się zdarzyć tak, że pracodawca zaoferuje swojemu pracownikowi na starcie umowę na czas nieokreślony, ale z zastrzeżeniem, że okres wypowiedzenia wyniesie w tym przypadku pół roku, co spotykane jest w przypadku rzadko spotykanych kompetencji lub umiejętności.Jeśli pracownik się zgodzi, zapis taki wchodzi w życie, a przedstawione przed chwilą kodeksowe rozwiązania, nie mają zastosowania. Warto zatem dokładnie przeczytać postanowienia umowy, którą podpisujemy!

Problemy z wynagrodzeniem za nadgodzinyProblemy z wynagrodzeniem za nadgodzinyMartyna Kowalska

Jak skrócić wypowiedzenie?

Aby skrócić okres wypowiedzenia, potrzebna jest zgodna obu stron umowy. To oznacza, że w takiej sytuacji nie możemy zrobić niczego jednostronnie. W języku prawnym mówi się o zgodnym oświadczeniu woli stron.

Zdarza się, że w uzasadnionych przypadkach, pracodawcy zgadzają się na pewne ustępstwa. Jeżeli wiemy, że okres wypowiedzenia może być przeszkodą, warto rozstać się z firmą na mocy porozumienia stron, w którym pracodawca i pracownik oświadczają, że zgadzają się na rozwiązanie umowy o pracę konkretnego dnia.

Jak w ubiegłym roku wyglądał rynek pracy w Polsce?Jak w ubiegłym roku wyglądał rynek pracy w Polsce? Jan Wróblewski

Jakie argumenty przemawiają za skróceniem wypowiedzenia?

Jeśli obowiązujący nas okres wypowiedzenia może być szczególnym problemem, warto podjąć rozmowę na ten temat z pracodawcą. Można być pewnym, że pierwsze co zrobi nasz przełożony, to sprawdzi, ile dni zaległego urlopu mamy jeszcze na koncie. To ważne, bowiem jeśli zgodzi się na natychmiastowe rozwiązanie umowy, będzie musiał wypłacić ekwiwalent, co jest zazwyczaj poważnym kosztem po stronie firmy. Pewnym rozwiązaniem w takiej sytuacji, jest określenie terminu zakończenia umowy o pracę, uwzględniającego pozostały urlop.Załóżmy, że chcemy odejść z pracy z końcem marca, jednak posiadamy jeszcze 22 dni urlopu wypoczynkowego. Wówczas wnioskujemy o urlop od 1 kwietnia, zaś koniec umowy o pracę ustalamy np. na 30 kwietnia. De facto, w kwietniu w dotychczasowej pracy nie musimy się już pojawiać!

Wśród argumentów, jakie często przemawiają za skróceniem wypowiedzenia, są np. pilne rodzinne sytuacje, konieczność przeprowadzki,ciekawa oferta rozwoju z innej branży lub konflikt w zespole, którego nie jesteśmy w stanie zażegnać, a którego jesteśmy stroną. Jeśli pracodawca będzie miał pewność, że nasze obowiązki może przejąć ktoś inny, lub będzie miał pewność, że szybko znajdzie kogoś na nasze miejsce, nie powinno być problemów z porozumieniem stron w tym zakresie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!