Problemy z wynagrodzeniem za nadgodziny

Aż 45% badanych pracowników przyznaje, że pracodawcy nie kwapią się z regulowaniem wynagrodzeń za przepracowane nadgodziny – wnika z badania ADP „Workforce View 2020”. W ocenie ekspertów, w warunkach coraz powszechniejszej pracy zdalnej, można się spodziewać pogłębienia tego problemu.

Problemy z wynagrodzeniem za nadgodziny
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 marca 2021

Ilu Polaków nie dostaje pieniędzy za nadgodziny?

Raport Workforce View 2020 wskazuje, że obecnie prawie połowa Polaków, którzy pracują także w nadgodzinach, nie dostaje dodatkowych pieniędzy za pracę ponad normą czasową. W tym samym badaniu, przeprowadzonym rok wcześniej, wynik ten był o 2 punkty procentowe niższy i wynosił 43%.

Kto najczęściej nie dostaje pieniędzy za nadgodziny?

Badanie ADP pokazuje, że problem ten najrzadziej raportują pracownicy, którzy ukończyli 55 lat. Zdecydowana większość z nich twierdzi, że „nie zdarza im się pracować za darmo”.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku najmłodszych pracowników. Równo połowa z nich zgłosiła ankieterom, że w ujęciu tygodniowym nie otrzymuje wynagrodzenia przynajmniej za jedną godzinę pracy.

Nieterminowe wynagrodzenie za pracę – co mogę zrobić?Nieterminowe wynagrodzenie za pracę – co mogę zrobić?Martyna Kowalska

Dlaczego młodzi pracownicy mają problem z nadgodzinami?

W opinii ekspertów, rzeczywiście jest tak, że problem z „darmowymi” nadgodzinami uderza głównie w pracowników, którzy zaczynają dopiero swoją zawodową karierę. „Wynika to najczęściej z nadmiaru obowiązków, z jakimi muszą się zmierzyć, a także z presji wykonania zleconych projektów w terminie” — oceniła, cytowana w komunikacie ADP Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w firmie.

Nadgodziny a prawo pracy

Kodeks pracy jest aktem prawnym, który reguluje m.in. kwestie związane z nadgodzinami. Zgodnie z przepisami, pracodawca ma prawo polecić pracownikowi wykonanie obowiązków poza podstawowym wymiarem pracy, czyli innymi słowy, może „kazać” zostać po godzinach.

Taka możliwość jest ograniczona do ściśle określonych przypadków, które uzasadniają taką decyzję np. konieczność prowadzenia akcji ratowniczej, ochronę mienia lub środowiska naturalnego, usunięcia awarii lub (i tu pada najpopularniejszy i niepodważalny argument) szczególne potrzeby pracodawcy. Prawnicy zwracają jednak uwagę, że takie sytuacje nie mogą przerodzić się w regularny zwyczaj.

Czy wypłata wynagrodzenia w gotówce chroni przed komornikiem?Czy wypłata wynagrodzenia w gotówce chroni przed komornikiem? Michał Górecki

Są także osoby, którym w żadnym wypadku nie można polecić pracy w nadgodzinach. Są to np. kobiety w ciąży, które podlegają w kodeksie pracy szczególnej ochronie.

Co należy się za nadgodziny?

Zgodnie z prawem, pracodawca ma wybór – albo oddaje zatrudnionemu odpowiednią liczbę wolnych godzin, albo płaci. W drugim przypadku mowa o tzw. ekwiwalencie pieniężnym obliczanym zgodnie z przepisami. Tylko w ten sposób, można uczciwie rozwiązać problem nadgodzin. Nagrodą za dłuższą pracę nie jest np. obietnica przedłużenia umowy o pracę. Jeżeli, ktoś stawia taki warunek i nie rozlicza się z nadgodzin, stosuje szantaż – taką sytuację trzeba bowiem nazwać po imieniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.