Czy jedna osoba może posiadać dwa ważne polskie paszporty?

Mogłoby się wydawać, że jeden obywatel RP, może posiadać tylko jeden polski paszport. Okazuje się jednak, że nasze prawo pozwala na wyrobienie drugiego dokumentu z orzełkiem na okładce, trzeba jednak przy tym spełnić określone warunki. Czy jedna osoba może posiadać dwa ważne polskie paszporty? Ile kosztuje drugi dokument?

Czy jedna osoba może posiadać dwa ważne polskie paszporty?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 marca 2021

Po co komu drugi paszport tego samego kraju?

Wyjaśnijmy na wstępie, że posiadanie dwóch paszportów wydanych przez odpowiednie organy Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne w polskich przepisach! Te same akty prawne narzucają jednak pewien katalog sytuacji, kiedy taka, nietypowa sytuacja jest możliwa. Znalazły się w nich takie okoliczności, jak ochrona życia lub zdrowia, wyjazd do kraju, w którym trwa konflikt zbrojny, lub aktywne uczestnictwo w misji humanitarnej.

Wyrobienie dodatkowego paszportu jest także możliwe w sytuacji, gdy udowodnimy, że taki wniosek ma uzasadnienie w interesach i bezpieczeństwie państwa polskiego.

Problemy z pieczątkami w paszporcie podczas podróży na Bliski Wschód

Z uwagi na skomplikowaną sytuację na Bliskim Wschodzie, zdarzały się sytuacje, w których paszport z pieczątkami lub wizami jednego państwa tego regionu był uznawany za nieważny w innym, czasem sąsiednim kraju. Również w takim wypadku posiadanie drugiego paszportu będzie niezbędne dla odbycia podróży zagranicznej.

Będą inwestycje w bezpieczeństwo pieszych na drogach lokalnychBędą inwestycje w bezpieczeństwo pieszych na drogach lokalnychMichał Górecki

Co zrobić, by otrzymać drugi paszport?

Osoby, które zamierzają ubiegać się o drugi paszport wydany przez Rzeczpospolitą, muszą dopełnić jasno określonych wymogów oraz odbyć określoną w przepisach drogę formalną. Jeśli liczymy, że wystarczy nam wizyta w biurze paszportowym, możemy się pomylić.

Tutaj na starcie konieczne jest podanie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Musimy w nim opisać w miarę dokładnie powody, dla których ubiegamy się o drugi dokument. Dobrze jest, jeśli do podania załączymy przynajmniej fotokopie  dokumentów (z adnotacją „za zgodność z oryginałem”), które potwierdzą, że znaleźliśmy się w wystarczająco wyjątkowej sytuacji, w której wydanie drugiego dokumentu jest absolutną koniecznością.

Gdzie wysłać podanie o drugi paszport?

Odpowiednio przygotowane podanie wraz z załącznikami można wysłać pocztą na adres: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Departament Spraw Obywatelskich, ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa

Mieszkańcy stolicy, bądź osoby odwiedzające Warszawę mogą także to zrobić między 8:00 a 16:00 za pośrednictwem biura podawczego, które znajduje się przy ul. Rakowieckiej 2 (Mokotów).

Jak znaleźć lekturę szkolną w internecie?Jak znaleźć lekturę szkolną w internecie?Anna Malinowska

Czas oczekiwania na decyzję MSWiA w sprawie paszportu

W takim wypadku, na decyzję z MSWiA będziemy musieli trochę poczekać. Odpowiedź powinna nadejść w ciągu 30 dni, jednak termin ten może się wydłużyć i to dwukrotnie! Opóźnienia są możliwe wówczas, gdy przesłane lub przekazane przez nas dokumenty okażą się niekompletne. Wówczas resort poprosi nas o niezbędne uzupełnienia.

Zgoda MSWiA na drugi paszport. Co dalej?

Pamiętajmy, że jeśli minister spraw wewnętrznych i administracji przyjmie naszą argumentację i udzieli nam zgody na drugi paszport, wówczas mamy trzy miesiące na dopełnienie kolejnych formalności. Dokładnie tyle trwa ważność zgody MSWiA. Po upływie tego czasu podanie musimy wysłać ponownie!

Pocieszeniem jest fakt, że dokument od MSWiA oznacza w takim przypadku połowę sukcesu, a dalsza procedura jest już raczej formalnością. Wniosek wraz ze zgodą ministra zanosimy do dowolnego punktu paszportowego. Za drugi dokument zapłacimy 280 złotych i powinniśmy go otrzymać w ciągu jednego miesiąca od daty złożenia wniosku w biurze.

Jakie przywileje dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi?Jakie przywileje dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi? Michał Górecki

Jak długo ważny jest drugi paszport?

Pewnym ograniczeniem może być fakt, że okres ważności drugiego paszportu jest krótszy niż w standardowym dokumencie i wynosi jedynie dwa lata.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!