Jak zgłosić potrzebę wytyczenia nowego przejścia dla pieszych?

W ostatnim czasie wiele mówi się o bezpieczeństwie pieszych, którzy od 1 czerwca 2021 roku będą jeszcze bardziej chronieni przepisami Kodeksu drogowego. Niestety, nie brakuje miejsc, gdzie istnieją poważne zaniedbania w wytyczaniu nowych przejść dla pieszych. Jak i gdzie zgłosić potrzebę wytyczenia nowego przejścia dla pieszych? Kto powinien zająć się taką interwencją?

Jak zgłosić potrzebę wytyczenia nowego przejścia dla pieszych?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 marca 2021

Bezpieczeństwo pieszych w Polsce

Każdego roku na polskich drogach ginie blisko tysiąc pieszych, z czego zdecydowana większość w terenie zabudowanym. Około 2/3 takich zdarzeń ma miejsce na… przejściach dla pieszych.

Prezydent podpisał niedawno ustawę, która wprowadza nowe przepisy, ułatwiające życie niechronionym użytkownikom dróg (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ). Ponadto, rząd planuje wydać ponad pół miliarda złotych, na budowę infrastruktury, która zwiększy bezpieczeństwo pieszych na drogach powiatowych i gminnych (SZCZEGÓŁY). To może być dobra okazja, by zgłosić do samorządu miejsca, gdzie konieczne są pilne działania w tym zakresie, np.wytyczenie zupełnie nowych przejść dla pieszych lub przebudowę już istniejących.

Nie ulega wątpliwości, że właściwie oznakowane i oświetlone przejście dla pieszych, to jedno z najlepszych rozwiązań, jakie może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa niezmotoryzowanych.

Gdzie brakuje przejść dla pieszych?

Większość zarządców dróg wytycza przejścia dla pieszych przy okazji nowych inwestycji drogowych. Szczególnie tam, gdzie powstały nowe szkoły, galerie handlowe czy inne obiekty użyteczności publicznej. Nie brakuje jednak miejsc, gdzie mieszkańcy muszą brać sprawy w swoje ręce i wnioskować o nowe przejścia. Dzieje się tak na przykład przy ulicach, przy których powstały nowe osiedla lub rozwinęła się zabudowa indywidualna.

To już przesądzone. Od 1.06.2021 większe prawa dla pieszych i nowe obowiązki dla kierowcówTo już przesądzone. Od 1.06.2021 większe prawa dla pieszych i nowe obowiązki dla kierowcówMikołaj Frączak

Prawidłowe przejście dla pieszych

Zgodnie z prawem, przejście dla pieszych powinno zostać odpowiednio oznaczone przez znaki pionowe i poziome. W pierwszym przypadku jest to znak informacyjny D-6b, w drugim zaś znak poziomy P-10 nazywany potocznie„pasami” lub „zebrą”. Takie oznaczenie przejścia wystarcza, by to pieszy był danym miejscu uprzywilejowanym użytkownikiem drogi, chyba że ruchem w danym miejscu kieruje policjant lub zainstalowana została automatyczna sygnalizacja świetlna.

W praktyce, w zależności od rodzaju drogi, stosuje się także dodatkowe elementy zabezpieczające takie jak punktowe oświetlenie czy wysepki, będące „oazami” dla pieszych przechodzących przez szerokie jezdnie o dużym natężeniu ruchu.

Kto może jeździć na skuterze? Czy potrzebne jest prawo jazdy na skuter?Kto może jeździć na skuterze? Czy potrzebne jest prawo jazdy na skuter? Anna Malinowska

Kto może wytyczyć nowe przejście dla pieszych?

Czasami wystarcza rozmowa z miejskim lub gminnym radnym z danego okręgu, który powinien podjąć działania na rzecz utworzenia nowego przejścia dla pieszych. Zazwyczaj wsparcie reprezentanta danej społeczności bardzo ułatwia działania w procesie wytyczania nowego przejścia dla pieszych ito niezależnie czy mówimy o drodze gminnej, powiatowej, wojewódzkiej czy krajówce. Pomocna może okazać się także petycja składana w urzędzie gminy.

Niestety, nie zawsze to do gminy należy ostateczna decyzja w sprawie wytyczenia nowego przejścia dla pieszych, szczególnie jeśli zarządcą drogi jest powiat, województwo lub Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dlatego odpowiednią petycję zawsze należy przesłać do odpowiedniego zarządu dróg.

Jeżeli w danym miejscu dochodziło do wypadków, przydatna może okazać się także opinia policji, w której zwrócona zostanie uwaga na szczególnie niebezpieczny odcinek drogi. Bezcenne mogą być także oficjalne statystyki zdarzeń drogowych z udziałem pieszych.

Jak wytyczyć przejście dla pieszych na drodze osiedlowej?

Nieco inaczej wygląda kwestia wytyczenia przejść dla pieszych np. na drogach wewnętrznych, czyli np. osiedlowych. Tutaj właściwym adresatem takiego wniosku jest administracja danego osiedla, wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Dobrym pomysłem jest zebranie jak największej liczby podpisów pod petycją. Oczywiście, w większości przypadków osiedla są tzw.strefami zamieszkanymi, gdzie pieszy mimo wszystko zawsze ma pierwszeństwo. Nie zaszkodzi jednak dodatkowe oznaczenie przejść w szczególnie newralgicznych miejscach takich jak okolice sklepów, przedszkoli czy szkół.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!