Będą inwestycje w bezpieczeństwo pieszych na drogach lokalnych

Piesi będą mogli czuć się na drogach bezpieczniej. Oprócz nowych przepisów, które wchodzą w życie od 1 czerwca 2021, o czym pisaliśmy tutaj, ruszą inwestycje, które mają poprawić ich bezpieczeństwo na drogach lokalnych, czyli powiatowych i gminnych. Wiele jednak będzie zależało od samorządów, które po pieniądze na ten cel będą musiały sięgnąć. 

Będą inwestycje w bezpieczeństwo pieszych na drogach lokalnych
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 marca 2021

Czym jest Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg?

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg został powołany ustawą z 23 października 2018 roku (Dz.U. z 2020 r. poz. 1430, z późn. zm.). Jest to mechanizm wspierający samorządy, które realizują inwestycje na podległych im drogach. Głównym celem jest przyspieszenie powstawania infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, która spełnia współczesne wymogi jakościowe jak te dotyczące bezpieczeństwa.

Poprawa bezpieczeństwa dróg lokalnych

Samorządy powiatowe lub gminne, planujące inwestycję w poprawę bezpieczeństwa pieszych powinni złożyć stosowny wniosek do właściwego terytorialnie wojewody. To ile dana gmina czy powiat otrzymają z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, będzie zależało od tego, jakie dochody uzyskuje dana jednostka samorządu terytorialnego. W tym przypadku będzie obowiązywała zasada „im niższy dochód, tym wyższe dofinansowanie”.

Korytarze życia w kodeksie drogowym. Mandaty za zajeżdżanie drogi uprzywilejowanym pojazdomKorytarze życia w kodeksie drogowym. Mandaty za zajeżdżanie drogi uprzywilejowanym pojazdomMartyna Kowalska

Ile pieniędzy na poprawę bezpieczeństwa dróg lokalnych?

Jak informuje resort infrastruktury, maksymalna kwot dofinansowania będzie mogła sięgać 80% kosztów realizacji danej inwestycji. Jednocześnie, kwota na dofinansowanie pojedynczego zadania nie będzie mogła być wyższa niż 200 tys. złotych.

Na te zadania przeznaczono dodatkową pulę środków, która wynosi 535 mln złotych.

Rusza Program Bezpiecznej Infrastruktury DrogowejRusza Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej Anna Malinowska

Warunki dofinansowania inwestycji w bezpieczeństwo pieszych

 Ministerstwo Infrastruktury już wypracowało wspólnie z wojewodami kryteria, wg których pieniądze na te cele będą przyznawane. Samorządy muszą m.in. stosować rekomendowane przez resort wytyczne dotyczące projektowania infrastruktury dla pieszych, przejść dla pieszych oraz ich oświetlenia.

„Umożliwi to wprowadzenie ujednoliconych, wysokich jakościowo standardów infrastruktury w rejonie przejść dla pieszych, których prawidłowe stosowanie przełoży się na poprawę bezpieczeństwa pieszych” — napisano w komunikacie resortu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!