Korytarze życia w kodeksie drogowym. Mandaty za zajeżdżanie drogi uprzywilejowanym pojazdom

Coraz większy ruch na drogach robi swoje – z roku na rok wydłuża się średni czas dojazdu ekip pogotowia ratunkowego do pacjentów. Już niedługo pojawią się przepisy ułatwiające tworzenie przestrzeni dla przejazdu pojazdów na sygnale. Korytarze życia mają być unormowane w kodeksie drogowym.

Korytarze życia w kodeksie drogowym. Mandaty za zajeżdżanie drogi uprzywilejowanym pojazdom
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 września 2019

Coraz dłuższy czas dojazdu karetek

Wtorkowe popołudnie. Przez zakorkowane centrum miasta „przebija” się karetka jadąca do poważnego wypadku z udziałem pieszego. Czasu jest niewiele. Ambulans, choć na sygnale, nie jest w stanie rozwinąć prędkości większej niż trzydzieści kilometrów na godzinę. Jadąc slalomem między innymi samochodami co chwilę musi hamować. Ktoś słucha głośno radia, ktoś inny rozmawia przez telefon – uprzywilejowany pojazd niektórzy kierowcy zauważają w ostatniej chwili, ograniczając tym samym możliwość zjazdu na chodnik czy pas rozdzielający jezdnię…

Podobne historie może opowiedzieć wielu kierowców karetek pogotowia jeżdżących nie tylko po dużych miastach. Ambulans w korku to nic nowego – także w powiatowych miasteczkach. Jak wynika z danych opublikowanych przez ministerstwo zdrowia, na początku 2019 roku czas dojazdu karetek do potrzebujących cały czas rośnie. Jeszcze w 2015 roku więcej niż 88% ambulansów dojeżdżało do pacjentów w wyznaczonym ustawowo czasie. W 2017 r. wskaźnik ten wynosił już 79%. Za suchymi statystykami kryje się w wiele ludzkich dramatów – szczególnie wtedy, gdy zabrakło czasu na uratowanie czyjegoś życia.

Kupiłem samochód. Ma wady. Co robić?Kupiłem samochód. Ma wady. Co robić? Iga Gradzka

Co to jest korytarz życia?

Korytarz życia to nic innego jak pozostawienie przez pojazdy poruszające się zakorkowaną drogą pewnej, wolnej przestrzeni, która umożliwia dotarcie samochodów uprzywilejowanych do osób potrzebujących pomocy.

Zasada ta nie dotyczy tylko miasta. Na trasach ekspresowych i autostradach chwilę po wypadku czy kolizji powstają spore zatory, ruch się spowalnia i nie potrzeba wiele czasu, by utworzyły się długie korki. W takich sytuacjach czas dotarcia zespołu ratownictwa medycznego czy straży pożarnej zależy od postawy innych uczestników ruchu.

Zasady tworzenia korytarzy życia

Tworzenie korytarzy życia musimy mieć we krwi działając czasem na długo przed usłyszeniem dźwięku syreny samochodu ratowników. Jeżeli poruszając się po autostradzie lub drodze krajowej widzimy, że zaczyna tworzyć się korek istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdzieś przed nami doszło do wypadku lub kolizji. Już wtedy warto zjechać na bok pasa według ogólnie przyjętych zasad, aby utworzyć między autami miejsce niezbędne do przejazdu samochodów ratunkowych.

Korytarz życia na autostradzie – w którą stronę zjechać?

W przypadku jezdni autostrady czy drogi krajowej posiadającej dwa pasy ruchu, zasada jest bardzo prosta. Samochody jadące lewym pasem powinny zjechać na lewo, a prawym na prawo. W efekcie między autami powstanie wystarczająco szeroki pas, którym przejadą wszystkie służby ratunkowe. Sytuacja komplikuje się, gdy jezdnia autostrady ma co najmniej trzy pasy. Wtedy jedynie kierowcy podróżujący lewym pasem zjeżdżają do lewej krawędzi – pozostali zjeżdżają na prawo. To oznacza, że przestrzeń dla ratowników tworzy się między lewym a np. środkowym pasem jezdni.

Tu ważna uwaga – należy pamiętać, że korytarz powstaje po to, by umożliwić przejazd ratownikom w obu kierunkach – nie tylko do miejsca wypadku, ale także gdy ambulans przewozi poszkodowanego do szpitala.

Zakup używanego samochodu – jak złożyć reklamację?Zakup używanego samochodu – jak złożyć reklamację? Rafał Stępniewski

Blokowanie korytarzy życia jest karalne

Tyle teorii, bo niestety polskie drogi bywają zwyczajnie poligonem bezmyślności wielu uczestników ruchu, którzy nie liczą się z innymi – nawet w sytuacjach zagrożenia czyjegoś życia. Z informacji TVN24 wynika, że wrocławscy policjanci chcą ukarać wszystkich kierowców, którzy 26 sierpnia na autostradzie A4 postanowili zaoszczędzić czas stracony w korku i pojechać korytarzem życia… pod prąd. Z ostatnich informacji na ten temat wynika, że stróżom prawa udało się już ustalić właścicieli ponad pięćdziesięciu pojazdów, nagranych wideorejestratorem. Do tej pory ruszyły postępowania w stosunku do dwudziestu nieodpowiedzialnych kierujących.

Pokaz ich nieodpowiedzialności można zobaczyć w materiale filmowym stacji.

Korytarz życia a kodeks drogowy

Niebawem prawo będzie pod tym względem jeszcze bardziej wymagające. Rząd przyjął właśnie przygotowany przez resort infrastruktury projekt zmian przepisów w ustawie – Prawo o ruchu drogowym, które unormują zasady tworzenia korytarzy życia. Niebawem nad projektem pochylić się mają posłowie.

Chodzi o doprecyzowanie już obowiązujących zapisów poprzez wprowadzenie zasad tworzenia takich korytarzy, ustępowania pierwszeństwa i prawidłowy kierunek zmiany pasa ruchu.

Kierowco, przekroczyłeś 24 punkty? Sprawdź, jaka nowa kara czeka cię od 1 lipcaKierowco, przekroczyłeś 24 punkty? Sprawdź, jaka nowa kara czeka cię od 1 lipca Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!