Jakie przywileje dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi?

Zdecydowana większość krwiodawców, oddaje swą krew lub osocze bezinteresownie i z pełną świadomością, jak ważny jest to gest dla ludzi, którzy walczą o życie lub zdrowie. Mimo tego warto skorzystać z przywilejów, na jakie mogą liczyć Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi. Kto może nim zostać i jakie formalności musi spełnić?

Jakie przywileje dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi?
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 marca 2021

Kto może zostać Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi?

Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi może zostać każdy mężczyzna, który oddał minimum sześć litrów krwi. W przypadku kobiet limit ten wynosi pięć litrów. W przypadku innych jej składników np. osocza, stosuje się odpowiednie przeliczniki.

Ilość oddanej krwi musi być potwierdzona przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dane te obecnie zbierane są w systemie informatycznym.

Jak złożyć wniosek, aby uzyskać tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”?

Kiedy możliwe jest umorzenie należności ZUS?Kiedy możliwe jest umorzenie należności ZUS?Martyna Kowalska

Pisemny wniosek można złożyć zarówno osobiście jak i przesłać go za pośrednictwem poczty. Osoba, która oddała odpowiednią ilość krwi bądź jej składników, powinna uzyskać potwierdzenie tego faktu, w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Dane z ostatnich lat znajdują się w systemie informatycznym. W przypadku wcześniejszych donacji konieczne jest potwierdzenie w postaci wydawanych przedtem książeczek krwiodawcy.

Jakie przywileje dla Honorowych Dawców Krwi?

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi może liczyć m.in. na bezpłatne, jednak do wysokości limitu finansowania leki, które zostały uwzględnione w wykazie leków refundowanych, oraz tych, które mogą być stosowane w związku z krwiodawstwem. Mogą być to np. preparaty witaminowe, kwas foliowy bądź żelazo. Trzeba mieć jednak ze sobą legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi oraz recepty.

Innym, bardzo przydatnym przywilejem są świadczenia opieki zdrowotnej bez kolejki. Chodzi jednak o takie świadczenia, które mogą być udzielone w dniu zgłoszenia, np. wizyta u lekarza w przychodni.

Obsługa bez kolejki Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi dotyczy także aptek.

Czy honorowy krwiodawca może jeździć bezpłatnie komunikacją miejską?

To zależy od miejsca, w którym mieszkamy. W wielu miastach rady miejskie uchwaliły prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Prawo to zazwyczaj jest jednak ograniczone do mieszkańców danego miasta.

Wspólnota mieszkaniowa: czym się różni zarząd od zarządcy?Wspólnota mieszkaniowa: czym się różni zarząd od zarządcy? Martyna Kowalska

Zniżki dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwiodawcy

Niektóre punkty handlowo-usługowe dodatkowo premiują Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi, którzy mogą liczyć na drobne zniżki lub rabaty.

Honorowi Krwiodawcy nie mają jednak wątpliwości, że największą nagrodą jest świadomość, że mogli swoim gestem pomóc komuś powrócić do zdrowia, a nawet uratować czyjeś życie. To najważniejsza, choć niematerialna nagroda za poświęcony czas oraz chęć pomocy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!