Ważna informacja dla mieszkańców m.in. Mazowsza i Lubuskiego. Będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Z tygodnia na tydzień rośnie liczba województw, które zostały objęte regionalnymi lockdownami. Dla rodziców najmłodszych uczniów szkół podstawowych wraca stary problem zapewnienia opieki nad nimi. Część dzieci wróci bowiem do nauki zdalnej w trybie hybrydowym. Dobra informacja jest taka, że rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – złą natomiast jest ograniczenie wiekowe dziecka do ośmiu lat.
- Mikołaj Frączak
- /
- 15 marca 2021
Do kiedy wydłużono dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa rodziny i polityki społecznej, możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego została wydłużona do 28 marca br. Biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę w tym zakresie, należy się spodziewać, że jeśli sytuacja epidemiczna nie ulegnie poprawie, prawo to zapewne zostanie wydłużone.
Testy na COVID-19 kupisz w… Biedronce!Martyna Kowalska
Zasady udzielania dodatkowego zasiłku opiekuńczego
Co ważne, z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą korzystać nie tylko rodzice mieszkający w województwach objętych lockdownem, ale także z pozostałych regionów. Wsparcie będzie bowiem przysługiwało na dotychczasowych zasadach. To oznacza, że mogą na niego liczyć rodzice lub opiekunowie dzieci w przypadku zamknięcia z powodu pandemii żłobka, przedszkola, szkoły bądź klubu dziecięcego. Mowa o placówkach, do których uczęszczały ich dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne pozostające pod ich opieką.
Co zrobić jeśli przedszkole zostanie zamknięte?
Jeśli dyrekcja lub kierownictwo żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola czy placówki dziennego pobytu ograniczy swoje funkcjonowanie z powodu zachorowań na COVID-19, wówczas rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dotychczasowych zasadach.
Czy jedna osoba może posiadać dwa ważne polskie paszporty? Mikołaj Frączak
Kto może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Tu rząd nie wprowadził żadnych zmian. Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego będą mogli skorzystać rodzice, których dzieci nie ukończyły jeszcze ósmego roku życia, a także ubezpieczeni rodzice dzieci do 16. roku życia, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Nieco wyższy próg wiekowy – 18 lat ma zastosowanie w przypadku dzieci, co do których stwierdzono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie także należał się rodzicom, bądź prawnym opiekunom osób, które mają do 24 lat, a co do których orzeczono potrzebę kształcenia specjalnego.
Przepisy przewidują także wsparcie dla ubezpieczonych rodziców lub opiekunów osób powyżej 18 roku życia, którzy zostali zwolnieni od wykonywania pracy z powodu zapewnienia opieki nad taką osobą.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.