Jak znaleźć lekturę szkolną w internecie?

Trwający lockdown sprawił, że uczniowie klas IV-VIII oraz szkół średnich nie zaglądają do szkolnych bibliotek lub robią to rzadziej, niż dotąd. Część z nich szuka pomocy w internecie. Oprócz komercyjnych rozwiązań, można trafić na cyfrowe zasoby udostępnione na stronach… rządowych. Jak znaleźć lekturę szkolną w internecie? Podpowiadamy, niezależnie od tego do której klasy chodzicie.

Jak znaleźć lekturę szkolną w internecie?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 marca 2021

Lektury szkolne w internecie

Jednym ze sprawdzonych miejsc może być prowadzona przez NASK Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. W jej ramach pod adresem www.lektury.gov.pl działa cyfrowa biblioteka lektur dla czytelników w różnym wieku. Jak wyjaśniają twórcy serwisu, ma być on narzędziem, które ułatwi zapoznawanie się z utworami literackimi, wymienionymi na liście szkolnych lektur.

Jak znaleźć lekturę w sieci?

Serwis podzielony jest na szkoły – podstawowe i ponadpodstawowe oraz klasy, którym dedykowana jest dana lektura. Na stronie można bezpłatnie pobrać książkę w formie e-booka łatwego do przeglądania na komputerze, tablecie czy smartfonie. Nie brakuje także wersji audio, czyli audiobooków.

Z serwisu mogą korzystać zarówno uczniowie, jak i dorośli, którzy chcieliby po latach powrócić do ulubionej lektury z czasów szkolnych.

Pizza i burgery najpopularniejsze w dostawie — raport #FoodDelivery2020Pizza i burgery najpopularniejsze w dostawie — raport #FoodDelivery2020Rafał Stępniewski

Lektury szkolne do pobrania z internetu

W internecie możemy znaleźć wiele stron, które zawierają możliwość płatnego lub bezpłatnego pobrana książek. Wśród bezkosztowych rozwiązań, oprócz wspomnianej strony www.lektury.gov.pl warto zajrzeć także na stronę www.wolnelektury.pl przygotowaną przez fundację Nowoczesna Polska. Znajdują się tam cyfrowe reprodukcje przygotowane m.in. przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską oraz Bibliotekę Elbląską z egzemplarzy znajdujących się w ich posiadaniu.

Jak przenieść dziecko do innego przedszkola w trakcie roku szkolnego?Jak przenieść dziecko do innego przedszkola w trakcie roku szkolnego? Mikołaj Frączak

Lektury w języku migowym

Ciekawym projektem jest cykl opracowany na zlecenie resortu edukacji i nauki „Lektury Dostępne”. Znajdują się tam multimedialne książki pomocnicze zarówno do edukacji językowej jak i polonistycznej, wraz z ćwiczeniami przygotowanymi w zgodzie z obowiązującą podstawą programową.

W pracach nad cyklem biorą udział eksperci, którzy współpracują z Uniwersytetem Warszawskim, a dokładnie z działającą w jego strukturach Pracownią Lingwistyki Migowej. Tłumaczenia lektur na PJM, czyli polski język migowy dokonali niesłyszący wykładowcy uniwersytetu, którzy na co dzień posługują się właśnie tym językiem.

Jak wyjaśniono na stornie projektu Lektury Dostępne — „Uczniowie z niepełnosprawnościami mający trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu często mają utrudniony dostęp do tekstów literackich. Barierę może stanowić w szczególności język utworów oraz ich charakter. Trudności powodują, że wielu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pozbawionych jest możliwości obcowania z kanonem literatury polskiej, a tym samym z dużym fragmentem kultury narodowej”.

Zadaniem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu, na jakie narażeni są niesłyszący uczniowie. Lektury w połączeniu z filmami z tłumaczeniem migowym, pozwalają lepiej zrozumieć treści i dokładnie wgłębić się w utwór. Dodatkowym plusem jest rozwijanie biegłości zarówno w zakresie języka polskiego jak również PJM.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.