Jak w ubiegłym roku wyglądał rynek pracy w Polsce?

GUS opublikował dane odnośnie rynku pracy w Polsce. Statystyka dotyczy firm, które zatrudniają co najmniej jedną osobę. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

Jak w ubiegłym roku wyglądał rynek pracy w Polsce?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 10 marca 2021

Ile było wolnych miejsc pracy?

Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że na koniec IV kwartału 2020 roku liczba wolnych miejsc pracy w naszym kraju, wynosiła 84,4 tys., czyli o 7,4 proc. mniej, licząc kwartał do kwartału. Co ważne przytoczona statystyka dotyczy firm, które zatrudniają co najmniej jedną osobę.

Jak wygląda porównanie?

Na podstawie danych można zauważyć, że w porównaniu z końcem IV kwartału 2019 r. liczba wolnych miejsc pracy zmniejszyła się  o 41,0 tys., czyli o 32,7 proc. Natomiast w IV kwartale 2020 r. w Polsce powstało 91,5 tys. nowych miejsc pracy, czyli o 27,6 proc. mniej niż w III kwartale.

Ile miejsc pracy zostało zlikwidowanych?

Oprócz tego GUS podał też, że w tym samym okresie zlikwidowanych zostało w Polsce 53,9 tys. miejsc pracy. Co oznacza, że było to o 13,6 proc. mniej niż w III kwartale 2020 r. i o 12,1 proc. mniej niż w tym samym okresie w 2019 r.

GUS opublikował również na swoim Twitterze następująca informację:

"W końcu grudnia 2020 r. udział osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną, w ogólnej liczbie pracujących objętych badaniem „Popyt na pracę” wyniósł 10,8%”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Praca

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!