Czym jest dyżur w pracy? Jakie wynagrodzenie przysługuje za dyżur?

Bywają sytuacje, w których pracownik musi pozostać poza godzinami pracy do dyspozycji pracodawcy w określonym miejscu oraz czasie. Chodzi o to, by był on w stałe gotowości do wykonania określonych zadań. Może być to oczekiwanie na pilny rozładunek, wizyta ważnego klienta o nietypowej porze lub możliwość przeprowadzenia pilnych napraw. Czy zawsze musimy godzić się na dyżur? Czy za ten czas przysługuje nam wynagrodzenie?

Czym jest dyżur w pracy? Jakie wynagrodzenie przysługuje za dyżur?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 marca 2021

Czy mogę odmówić dyżuru?

Mamy dwie wiadomości. Niestety obie złe. Pracownik, któremu pracodawca zleca pozostanie do swojej dyspozycji w ramach dyżuru, nie może odmówić, bowiem tego typu gotowość wynika z podstawowych obowiązków pracowniczych. Co więcej, mówimy w tym przypadku o poleceniu służbowym. Po drugie nie zawsze za dyżur w pracy należy się pracownikowi wynagrodzenie.

Problemy z wynagrodzeniem za nadgodzinyProblemy z wynagrodzeniem za nadgodzinyMartyna Kowalska

Czy dyżur wlicza się w czas pracy?

Kolejna zła wiadomość dla zatrudnionych. Kodeks pracy w artykule 151(5) paragraf 2 stanowi, że czas dyżuru nie wlicza się w czas pracy. Jest tutaj jeden warunek – pracownik w czasie dyżuru nie wykonał żadnej pracy (polecenia) na rzecz lub z polecenia pracodawcy. Jeśli było inaczej, to wówczas do czasu pracy należy doliczyć tę część dyżuru, w której podwładny wykonał pracę. Jak to wygląda w praktyce?

Pan Adam został poproszony, by w razie konieczności był gotowy przyjechać z domu do swojego miejsca pracy po godzinach, by pomóc w rozładunku spóźnionej dostawy. Pracodawca poprosił go, by pozostawał pod telefonem od 16:00 do 22:00 i nie wyjeżdżał poza miasto. Faktycznie, ciężarówka z dostawą przyjechała około 19:00. Od 19:30 do 20:30, pan Adam brał udział w rozładunku palet. W takiej sytuacji do jego czasu pracy zostanie doliczona jedna godzina, a nie sześć godzin, w których miał dyżurować. Co więcej, wskazana godzina powinna być potraktowana jako nadliczbowa.

Pracodawca nie może przesadzać z dyżurami

Patrząc na powyższe, można pomyśleć, że dyżur to dobre narzędzie, by pracownicy pozostawali do dyspozycji szefa i w razie potrzeby wykonywali określone zadania po godzinach. Jest jednak jedno, podstawowe ograniczenie.

Czas dyżuru nie może wchodzić w konflikt z prawem pracownika do odpoczynku, o którym traktują inne artykuły Kodeksu pracy (tj. 132 oraz 133). Pracownik ma prawo do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby, oraz 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w skali tygodnia. To oznacza, że wyznaczając dyżury, należy ten fakt wziąć pod uwagę.

Zaległy urlop 2021. Do kiedy trzeba go wykorzystać?Zaległy urlop 2021. Do kiedy trzeba go wykorzystać? Mikołaj Frączak

Dyżur w domu i dyżur w pracy – kiedy należy się dodatkowe wolne?

Jeżeli pełnimy dyżur w innym miejscu niż nasz dom, czyli np. na terenie zakładu, przysługuje nam czas wolny w dokładnie takim samym wymiarze, jak czas trwania dyżuru. Jeżeli z jakichś powodów (np. obłożenia pracą), odebranie wolnego nie jest możliwe, wówczas pracodawca musi za dyżur zapłacić. Jeśli stawka za taką ewentualność nie została określona w warunkach wynagradzania, wówczas należy się 60% obowiązującej stawki, np. godzinowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!