Zaległy urlop 2021. Do kiedy trzeba go wykorzystać?

Koniec pierwszego kwartału to w wielu firmach czas przedstawiania planów urlopowych na sezon letni. I choć przez pandemię nie możemy być pewni, jak będą wyglądały tegoroczne wakacje, warto już teraz zaplanować, co zrobimy z zaległym urlopem w 2021 roku. W przeciwnym razie, o terminach i przymusowym wolnym może zdecydować nasz pracodawca. Do kiedy wykorzystać zaległy urlop?

Zaległy urlop 2021. Do kiedy trzeba go wykorzystać?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 marca 2021

Czy pracownik musi iść na urlop wypoczynkowy?

Każdemu należy się odpoczynek. O prawo do wytchnienia od obowiązków służbowych zadbał w naszym imieniu ustawodawca, który w kodeksie pracy dał każdemu pracownikowi prawo do przerwy w pracy. Co więcej, jest to prawo, z którego nikt nie może zrezygnować. Urlop po prostu się należy. Z reguły jego wymiar to 20 lub 26 dni, w zależności od naszego stażu pracy. Przy czym nie chodzi tutaj o czas zatrudnienia u jednego pracodawcy, ale o cały przebieg naszej kariery zawodowej. Co więcej, do stażu pracy, od którego uzależniony jest urlop, wlicza się także okres studiów, a także odbyte staże.

Prawodawcy zadbali także o to, by każda osoba, przynajmniej raz w roku solidnie wypoczęła. Mowa o przepisach, zgodnie z którymi, przynajmniej raz w roku, powinniśmy skorzystać z dwutygodniowego i nieprzerwanego odpoczynku. Większość polskich pracowników korzysta z tego prawa w lecie.

Skrócenie czasu wypowiedzenia umowy o pracę?Skrócenie czasu wypowiedzenia umowy o pracę?Anna Malinowska

Co to jest urlop zaległy?

Nie zawsze charakter pracy lub szczególna sytuacja, w jakiej znalazł się nasz pracodawca, pozwala na wykorzystanie całego przysługującego urlopu. Często, wykonując jakiś projekt, lub przyjmując nowe obowiązki np. w związku z awansem, świadomie rezygnujemy z przysługującego nam prawa do odpoczynku. Warto jednak pamiętać, że rezygnacja nie ma charakteru zupełnego. Niewykorzystany w czasie roku kalendarzowego urlop wypoczynkowy, lub jego część, nigdzie nie przepada, staje się po prostu urlopem zaległym, który „przechodzi” na kolejny rok.

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop za 2020 rok?

Odpowiedź na to pytanie daje nam artykuł 168 Kodeksu pracy. Zgodnie z jego literą, zaległy urlop ma zostać udzielony najpóźniej do 30 września. Co oznacza w praktyce użycie w ustawie zwrotu „zostać udzielony”? To oznacza, że urlop zaległy w wymiarze np. 14 ni może rozpocząć się np. 30 września 2021 roku. To, że zakończy się w październiku, nie ma już znaczenia. Trzeba jednak przyznać, że wiele firm ma z tym problem i na wszelki wypadek udziela zaległego urlopu w taki sposób, by cały „nawis” został zniwelowany właśnie do końca września, co jest przejawem pewnej nadgorliwości.

Dodatkowo należy pamiętać, że jeśli urlop nie zostanie wykorzystany w tym terminie, nigdzie nie przepada, bowiem prawo do należnych dni wolnych ulega przedawnieniu dopiero po trzech latach.

Paszport tymczasowy – co to jest? Kiedy może się przydać?Paszport tymczasowy – co to jest? Kiedy może się przydać?Michał Górecki

Czy pracodawca może wysłać na przymusowy urlop wypoczynkowy?

Pracodawca może nas wysłać na zaległy urlop w wybranym przez siebie czasie i należy taką decyzję potraktować jako „polecenie służbowe”. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, w której nasz przełożony, chce uporządkować kwestie zaległych urlopów swoich podwładnych. Czas przestoju lub mniejszego obłożenia pracą wydaje się dla firmy idealnym momentem na takie decyzje.

Urlop na wypowiedzeniu

Drugim przypadkiem jest czas wypowiedzenia umowy o pracę, kiedy w interesie pracodawcy jest wykorzystanie należnych dni wolnych przez odchodzącego pracownika. W jednym i drugim przypadku chodzi o ograniczenie ryzyka konieczności wypłacenia ekwiwalentu za zaległy urlop, który należy się zatrudnionej osobie w momencie rozwiązania umowy o pracę.

Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiegoWypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego Michał Górecki

Jak pilnować przysługującego urlopu?

W dobie elektronicznych systemów HR oraz e-wniosków urlopowych, wiele osób nie zapisuje już w kalendarzu wykorzystanych dni oraz nie „bawi się” w ich sumowanie i sprawdzenie. Wychodzi z założenia, że skoro istnieje odpowiedni system, liczbę pozostałego wolnego można w każdej chwili sprawdzić, logując się na pracownicze konto, lub kontaktując się z działem kadr. Jak pokazuje doświadczenie, czasem nawet w zaawansowanych systemach dochodzi do błędów, co często jest spowodowane czynnikiem ludzkim (ktoś  musi je obsługiwać). Warto więc na bieżąco pilnować urlopu i notować wykorzystane dni. W razie niedomówień można nasze obliczenia skonfrontować z systemem. Własne zapiski mogą pomóc w ustaleniu stanu faktycznego, oraz dadzą nam pewność, że żadna pomyłka nie uszczupli przysługującej nam puli dni wolnych.

Dobrą praktyką jest wprowadzanie tego typu zapisków w tradycyjnym kalendarzu lub w telefonie komórkowym. Ważne, żeby te dane zawsze były pod ręką.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!