Jakie obostrzenia na Wielkanoc? Są nowe regulacje

Zamknięte przedszkola oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne, mniej ludzi w świątyniach oraz sklepach – to niektóre z obostrzeń przedstawionych w czwartek (25.03) przez rząd. Swoje drzwi będą musiały zamknąć punkty usługowe, a także sklepy meblowe. Rząd apeluje także o mniejszą mobilność oraz zastosowanie pracy zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Jakie obostrzenia na Wielkanoc? Są nowe regulacje
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 marca 2021

Do kiedy nowe obostrzenia?

W czwartek, 25 marca padł nowy rekord dobowej liczby zachorowań, która przekroczyła poziom 34 tysięcy. Zgodnie z zapowiedziami, rząd wprowadził nową listę obostrzeń, których celem jest opanowanie trudnej sytuacji epidemicznej. Przedstawione zasady będą obowiązywały od najbliższej soboty tj. 27 marca do 9 kwietnia. Żadne z dotychczasowych restrykcji nie zostały ograniczone.

Obostrzenia dla handlu po 27 marca 2021

Zdecydowana większość obostrzeń dotyczy handlu. Zgodnie z informacją przedstawioną przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, od soboty (27.03) zamknięte zostaną sklepy meblowe oraz budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m2. Podtrzymane zostaną obostrzenia dotyczące galerii. W dalszym ciągu czynne będą hurtownie i składy budowlane dla zapewnienia ciągłości działania sektora budowlanego.

Ile osób w sklepach?

W przypadku placówek handlowych, których powierzchnia jest większa, niż 100 m2 będzie obowiązywał limit jednej osoby na każde 20 m2 .Do tej pory to ograniczenie było nieco mniejsze i mówiło o jednej osobie na 15 m2.

Ile osób w kościołach?

Powyższe rozstrzygnięcie jednej osoby na 20 m2 będzie dotyczyło także miejsc kultu religijnego. To oznacza, że na przykład w kościele, czy kaplicy o powierzchni 600 m2 będzie mogło być jednocześnie 30 wiernych.

Przedszkola i żłobki po 27 marca

Zgodnie z decyzją rządu od najbliższego poniedziałku zdecydowana większość Polaków nie będzie mogła zaprowadzić swoich dzieci do przedszkoli i żłobków. Pewien wyjątek został jednak wprowadzony dla medyków oraz służb porządkowych (np. strażaków, czy policjantów), dla których pociech placówki te będą musiały zapewnić opiekę.

Jakie obostrzenia dla sportu?

Po 27 marca nieczynne pozostaną obiekty sportowe, a ich działalność będzie ograniczona jedynie do sportu zawodowego. To oznacza, że jakiekolwiek amatorskie zajęcia, czy indywidualna rekreacja w takich miejscach będzie niemożliwa.

Czy w święta obowiązywał będzie zakaz przemieszczania?

Z wypowiedzi premiera oraz ministra zdrowia podczas czwartkowej konferencji wynika, że nie będzie formalnego zakazu przemieszczania się. Rząd mówi jednak o „apelu” oraz „prośbie” do obywateli o ograniczenie mobilności i spędzania Wielkanocy w gronie najbliższej rodziny do pięciu osób.

Praca zdalna w związku z koronawirusem

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną rząd apeluje do pracodawców o kierowanie pracowników do pracy zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe. Minister zdrowia zwrócił uwagę na fakt, że zakłady pracy są wciąż bardzo poważnym źródłem zachorowań na COVID-19.

Co z dotychczasowymi obostrzeniami?

Dotychczasowe obostrzenia dotyczące szkół, hoteli czy basenów pozostają w niezmienionej formie. Rząd zaznaczył, że w przypadku żadnego z objętych dotąd restrykcjami obszarów nie zdecydował się na krok wstecz. Obecne, poszerzone obostrzenia traktuje jako użycie „hamulca bezpieczeństwa” w obliczu poważnej sytuacji epidemicznej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!