Dostałeś maila ws. zwrotu podatku? Uważaj, zapewne jest fałszywy!

Ministerstwo Finansów po raz kolejny w krótkim czasie przestrzega podatników, by uważali na maile, których nadawcą rzekomo jest resort lub podległe mu podmioty. Tym razem oszuści uderzają w tych, którzy nie mogą doczekać się zwrotu podatku. Ich cel jest prosty: wyłudzić dane ofiary.

Dostałeś maila ws. zwrotu podatku? Uważaj, zapewne jest fałszywy!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 marca 2021

Fałszywy mail ws. zwrotu podatku

Resort Finansów ujawnił treść maili, jakie są wysyłane w ostatnim czasie w ramach przygotowanej przez oszustów kampanii phishingowej do polskich podatników.

Trzeba przyznać, że cyberprzestępcy, wykorzystują przeróżne sztuczki psychologiczne, wiedząc, że aktualnie wiele osób rozliczyło się już z fiskusem i czeka na należny zwrot podatku. Pod wpływem emocji, bardzo łatwo jest kliknąć bez zastanowienia w formularz, który może być prostą drogą do przekazania przestępcom kluczowych danych osobowych. Dzięki temu mogą oni opróżnić nasze konto, lub zaciągnąć na nasze nazwisko kredyt konsumpcyjny, lub pożyczkę.

Co przestępcy mogą zrobić z moim zdjęciem na portalu społecznościowym?Co przestępcy mogą zrobić z moim zdjęciem na portalu społecznościowym?Martyna Kowalska

Jak rozpoznać fałszywy mail?

Z informacji, jakie dotarły do ministerstwa finansów wynika, że oszuści już na wstępie informują o „prawie do zwrotu podatku” i tu pada wysokość rzekomych należności fiskusa względem podatnika np. „634,79 PLN”.

W kolejnym akapicie przekonują, że aby zwrot był możliwy jak najszybciej, należy natychmiast wypełnić formularz. Dla zachęty przestępcy informują, że osoby, które zdecydują się na taką drogę ubiegania się o zwrot, otrzymają środki na swoje konto w ciągu 24 godzin.

Dalej pojawia się dodatkowe wzmocnienie przekazu zachęcające do dokładnego wypełnienia formularza-pułapki: „Ten proces może zostać opóźniony, jeśli formularz zwrotu nie zostanie prawidłowo przesłany”.

Ministerstwo ostrzega przed oszustami

Resort finansów w komunikacie do podatników poinformował, że wskazany w mailu link prowadzi do strony, która wyłudza dane osobowe, a także dane karty kredytowej. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy nawet otwierać tej strony.

Ministerstwo prosi, by osoby które otrzymały takiego, lub podobnego maila, niezwłocznie skontaktowały się z resortem, wysyłając wiadomość na adres: [email protected].

Jakie obostrzenia na Wielkanoc? Są nowe regulacjeJakie obostrzenia na Wielkanoc? Są nowe regulacje Mikołaj Frączak

Nie pierwszy raz oszuści podszywają się pod fiskusa

To nie pierwszy raz, kiedy ministerstwo finansów wysyła podobny komunikat. Kilka miesięcy temu, resort przestrzegał przed cyberprzestępcami, którzy podszywali się pod portal podatki.gov.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!