Plaga kradzieży w polskich lasach – nie zgadniecie co wywożą złodzieje.

Pomysłowość złodziei przyjeżdżających do lasu nie zna granic. Z zasobów Lasów Państwowych giną także krzewinki borówki oraz… mech! Sprawcy wykrytych przestępstw często tracą swój łup i muszą liczyć się z mandatami.

Plaga kradzieży w polskich lasach – nie zgadniecie co wywożą złodzieje.
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 marca 2021

Kradzieże krzewinek borówki

Jak donosi serwis Lasów Państwowych w ostatnim czasie, kradzież krzewinek borówki ujawnili leśnicy z Nadleśnictwa Bolesławiec. Jak się udało ustalić, był to proceder związany z szerszym „biznesem”. Okazało się, że wycięte rośliny miały trafić do Holandii by przygotować z nich ozdoby wielkanocne w formie małych wiązek.

W tym przypadku na sprawców nałożono mandat w wysokości 1000 złotych.

Niestety to tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem wycinanie krzewinek na szeroką skalę jest problemem spotykanym w całych Borach Dolnośląskich. Rośliny, które udaje się odzyskać trafiają np. do podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej.

Ruszyły prace nad reformą planowania przestrzennegoRuszyły prace nad reformą planowania przestrzennegoAnna Malinowska

Kradzież mchu z lasu

Zaskoczeniem może być fakt, że zorganizowane grupy wywożą z lasu… mech! Taki proceder wykryli leśnicy pracujący w okolicach Szczecina, którzy swego czasy znaleźli 16 dużych worków wypełnionych nim po brzegi.

Jak się okazuje, mech ma coraz szersze zastosowanie w biznesie florystycznym. Często stosuje się go do dekoracji typu „las w słoiku”, czy przeróżnych kompozycji kwiatowych. Jest również używany w przypadku form małej architektury.

Czy można legalnie zabrać mech z lasu do dekoracji?

Prawo zakazuje pozyskiwania mchu do celów dekoracyjnych w lasach, szczególnie na masową skalę. W przytoczonym przypadku mech miał trafić do produkcji stroików, które były przeznaczone na zagraniczne rynki.

Jak przypominają Lasy Państwowe „Takie działanie przynosi dużo szkody dla przyrody i ekosystemu leśnego. Zielone poduszki mchów nie tylko pełnią ważną funkcję w retencjonowaniu wody i zabezpieczaniu gleby leśnej przed erozją, ale są też domem i środowiskiem życia dla wielu organizmów. Warto zaznaczyć, że pozyskiwany w tym przypadku gatunek mchu dodatkowo podlega częściowej ochronie gatunkowej”.

Wsparcie finansowe restrukturyzacji małych gospodarstw rolnychWsparcie finansowe restrukturyzacji małych gospodarstw rolnych Martyna Kowalska

Kradzież drewna, choinek i stroiszu z lasu

W okresie w okolicach Wszystkich Świętych oraz Bożego Narodzenia, najczęściej z lasów ginie stroisz, wykorzystywany do wiązanek oraz dekoracji. Problemem jest także kradzież drewna.

Nielegalny proceder często udaje się ujawnić dzięki monitoringowi oraz patrolom straży leśnej. Osoby, które kradną drzewo lub choinki muszą liczyć się z konsekwencjami przewidzianymi art. 290 Kodeksu karnego, który precyzuje, że osoby dopuszczające się wyrębu drzewa w lesie w celu przywłaszczenia, są traktowani tak samo, jak każda inna osoba, która dopuściła się kradzieży mienia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!