Wsparcie finansowe restrukturyzacji małych gospodarstw rolnych

Wnioski o wsparcie finansowe restrukturyzacji małych gospodarstw rolnych można składać od 31 marca do 29 maja 2021 roku. To już dziewiąty tego typu nabór. Środki pochodzą z puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020.

Wsparcie finansowe restrukturyzacji małych gospodarstw rolnych
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 marca 2021

Kto może ubiegać się o wsparcie restrukturyzacji małych gospodarstw?

Wsparcie to może otrzymać rolnik, który posiada co najmniej hektar użytków rolnych bądź nieruchomość, na terenie której prowadzona jest produkcja w ramach działów specjalnych produkcji rolnej. Wymogiem koniecznym do spełnienia jest także tzw. wielkość ekonomiczna gospodarstwa. W tym przypadku nie może ona być większa niż 13 tys. euro.

Taki wniosek może być złożony przez osobę ubezpieczoną zarówno w KRUS, jak i w ZUS. Przepisy nie zabraniają beneficjentowi takiej pomocy jednoczesnego prowadzenia własnej działalności lub etatu. Warunkiem jest jednak dochód i przychód z działalności rolniczej, który stanowi co najmniej ¼ sumy dochodów lub przychodów.

URE: produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji wzrosła trzykrotnie od 2019 rokuURE: produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji wzrosła trzykrotnie od 2019 rokuMichał Górecki

Kto nie może ubiegać się o wsparcie restrukturyzacji małych gospodarstw?

Zgodnie z zasadami tej pomocy, nie mogą po nią sięgnąć osoby, które otrzymały już pomoc finansową z takich programów jak: „Ułatwianie startu młodym rolnikom; Modernizacja gospodarstw rolnych; Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej; Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętych PROW 2007-2013, a także Modernizacja gospodarstw rolnych; Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej; Premie dla młodych rolników w ramach PROW 2014-2020” — napisano na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ile pieniędzy na restrukturyzację małych gospodarstw rolnych?

Rolnicy, którzy planują restrukturyzację swoich małych gospodarstw, mogą otrzymać 60 tys. złotych bezzwrotnej premii, która jest wypłacana w dwóch ratach.

Na początek otrzymają 80% wspomnianej kwoty, czyli 48 tys. złotych. Aby tak się stało, wystarczy, że spełnią warunki, które zostały określone w decyzji o przyznaniu takiego wsparcia. Kolejne 20%, czyli 12 tys. złotych, trafi na ich konto po pomyślnej realizacji przedstawionego we wniosku biznesplanu.

Urząd pracuje w trybie wewnętrznym. Co to oznacza?Urząd pracuje w trybie wewnętrznym. Co to oznacza?Anna Malinowska

Na co wydać pieniądze w ramach restrukturyzacji małych gospodarstw?

Wspomnianą pomoc finansową należy przeznaczyć jedynie na działalność rolniczą, bądź wydatki niezbędne do właściwego przygotowania sprzedaży produktów rolnych, które zostały wytworzone w danym gospodarstwie. Przepisy mówią, że minimum 80% sumy musi pokryć wydatki na środki trwałe. W tej kategorii zalicza się m.in. inwestycje budowlane i remontowe budynków, zakup nowych maszyn i elementów wyposażenia gospodarstwa.

Premia może być także zainwestowana w nabycie gruntów lub stada podstawowego. W szerokim katalogu dopuszczalnych inwestycji jest także założenie sadu oraz plantacji wieloletnich gatunków, które będą użytkowane w sposób efektywny przynajmniej przez okres pięciu lat.

Czy można ponownie aplikować o premię na restrukturyzację małych gospodarstw?

Nie. Opisywana pomoc, może trafić do rolnika tylko raz w okresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczy to także małżeństw. Jeśli jedno z małżonków otrzymało wsparcie, drugie nie może sięgnąć po pomoc, nawet jeśli prowadzi odrębne gospodarstwo rolne.

Jak zdobyć dotację z programu Moja Woda w 2021 roku?Jak zdobyć dotację z programu Moja Woda w 2021 roku? Martyna Kowalska

Gdzie składać wnioski na restrukturyzację małych gospodarstw?

Zgodnie z regulaminem wnioski o opisywaną pomoc można składać do właściwych terytorialnie, regionalnych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można zrobić to, odwiedzając osobiście oddział, nadać przesyłkę rejestrowaną na poczcie lub skorzystać z drogi elektronicznej dostępnej za pomocą skrzynki ePUAP.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Wnioski

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!