Będzie wsparcie dla gmin górskich – na co mogą wydać pieniądze?

672 miliony złotych trafi w formie pomocy dla 202 gmin górskich – poinformował wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Środki mają być wsparciem dla regionów szczególnie poszkodowanych przez lockdown w zimowym sezonie turystycznym. Jakie będzie wsparcie dla regionów górskich – na co mogą wydać pieniądze?

Będzie wsparcie dla gmin górskich – na co mogą wydać pieniądze?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 marca 2021

Kiedy wsparcie dla terenów górskich?

W komunikacie resortu rozwoju, pracy i technologii, nie padła dotąd konkretna data uruchomienia środków na pomoc. Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy użył jednak sformułowania, że będą one dostępne „lada dzień”.

Ile pieniędzy dostaną gminy górskie w ramach pomocy?

W ramach instrumentu pomocy, wskazanego przez wszystkie 202 gminy, które wnioskowały o pomoc, podstawą wyliczenia wsparcia będą ich wydatki, jakie poniosły na inwestycje między 2016 a 2020 rokiem. Skala pomocy ma wynieść 40% średniorocznej wartości wydatków inwestycyjnych. Dofinansowanie nie będzie mogło jednak przekroczyć poziomu 8 mln na jedną gminę.

Gminy miały do wyboru także drugi instrument polegający na dopłatach z tytułu utraconych w pierwszym kwartale br. dochodów z podatku od nieruchomości (do 80%).

Dostałeś maila ws. zwrotu podatku? Uważaj, zapewne jest fałszywy!Dostałeś maila ws. zwrotu podatku? Uważaj, zapewne jest fałszywy!Anna Malinowska

Na co można przeznaczyć środki dla gmin górskich?

Pieniądze będzie można wykorzystać na sfinansowanie lub dofinansowanie inwestycji związanych z ogólnodostępną, komunalną infrastrukturą turystyczną. Mowa zarówno o budowie, rozbudowie jak również modernizacji już istniejących obiektów.

Wśród przykładów wymienionych przez ministerstwo rozwoju znalazły się takie obiekty jak: szlaki turystyczne wraz z ich oznakowaniem, place, deptaki, promenady, parki czy punkty widokowe. Resort dopuszcza także inwestowanie w parkingi oraz wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego.

Pieniądze pochodzące z tego programu mogą zasilić także inwestycje prowadzone w ramach skansenów, muzeów i innych atrakcji turystycznych. Wśród rekomendowanych obszarów znalazły się także obiekty infrastruktury, które służą rozwojowi usług turystycznych. To oznacza, że z tych pieniędzy można także budować lub modernizować drogi, lub oczyszczalnie ścieków.

Historia wyszukiwarki REGON — co warto o niej wiedzieć?Historia wyszukiwarki REGON — co warto o niej wiedzieć?Rafał Stępniewski

Jakie gminy górskie otrzymają pomoc?

Zgodnie z wytycznymi przedstawionymi przez ministerstwo rozwoju, pieniądze trafią do gmin, które spełniają przynajmniej jedno kryterium zgodne z metodologią Głównego Urzędu Statystycznego. Cytujemy za komunikatem:

- w całości leżą w obrębie następujących makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Beskidy Zachodnie, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Środkowe, Beskidy Lesiste; 

- przecinają się z granicą wyżej wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;

- leżą w obrębie mezoregionów: Masyw Ślęży i Góry Świętokrzyskie, w obrębie których, znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;

- przecinają się z granicą wyżej wymienionych makroregionów, ale w ich obrębie nie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;

- przynajmniej część znajduje się w odległości do 10 km od granicy wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;

- nie znajdują się w obrębie wymienionych makroregionów, ale w całości lub prawie w całości otoczone są przez gminy górskie, wyodrębnione na podstawie powyższych kryteriów.

Plaga kradzieży w polskich lasach – nie zgadniecie co wywożą złodzieje.Plaga kradzieży w polskich lasach – nie zgadniecie co wywożą złodzieje. Mikołaj Frączak

Gminy z jakich województw otrzymają wsparcie?

Wg zestawienia przedstawionego na stronach ministerstwa rozwoju, wszystkie 202 gminy, które spełniały wyżej wymienione kryteria i złożyły wnioski do urzędów wojewódzkich, są położone w 6 regionach na południu Polski tj. województwach: dolnośląskim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim oraz świętokrzyskim. Najwięcej z puli 672 mln złotych trafi do Małopolski (294 mln zł) oraz na Dolny Śląsk (198 mln zł).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!