Jaki próg dochodowy do 500 plus dla osób niesamodzielnych?

Od marca obowiązuje nowy limit świadczeń, jakie mogą pobierać osoby, które wnioskują o tzw. „500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji”. Jaki próg dochodowy obowiązuje teraz w ich przypadku? Ile wynosi łączna kwota świadczeń finansowanych z publicznych środków, której nie można przekroczyć w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

Jaki próg dochodowy do 500 plus dla osób niesamodzielnych?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 marca 2021

Co się zmienia dla osób pobierających 500 plus dla osób niesamodzielnych?

Na początek ważne uzupełnienie. Zmiana limitu dla osób pobierających 500 plus dla osób niesamodzielnych wcale nie oznacza, że teraz każda osoba, która otrzymuje takie wsparcie, musi złożyć nowy wniosek. Składamy go tylko wtedy, jeśli upłynął okres, na który orzeczona została niezdolność do samodzielnej egzystencji. Wniosek, należy złożyć także wówczas, jeśli nowy limit kwalifikuje daną osobę do uzyskania uzupełniającego świadczenia.

Ile wynosi próg  dla osób pobierających 500 plus dla osób niesamodzielnych?

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, aktualnie łączna kwota brutto świadczeń publicznych takich jak renta, emerytura, lub inne wsparcie realizowane z państwowej kasy nie może przekroczyć 1772,08 złotych.

Będzie wsparcie dla gmin górskich – na co mogą wydać pieniądze?Będzie wsparcie dla gmin górskich – na co mogą wydać pieniądze?Mikołaj Frączak

Popularność świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do końca 2020 roku instytucje, które zajmują się wypłatą świadczeń uzupełniających, przyjęły 931 tys. wniosków o tego rodzaju wsparcie, z czego więcej niż 2/3 trafiło do ZUS-u.

Kto może uzyskać 500 plus dla osób niesamodzielnych

Wspomniane świadczenie, należy się osobom, które ukończyły już 18. rok życia, mieszkają w Polsce, jednak z różnych przyczyn są niezdolne do samodzielnej egzystencji i potrzebują wsparcia innej osoby bądź osób w zaspakajaniu podstawowych spraw, do których można zaliczyć np. przygotowanie posiłków, sprzątanie, dbanie o higienę etc.

Czy wolno jeździć rowerem po chodniku?Czy wolno jeździć rowerem po chodniku? Michał Górecki

Kiedy osoba niesamodzielna otrzyma świadczenie w wysokości 500 zł?

Comiesięczna pomoc w wysokości 500 złotych trafi do osób, które nie posiadają prawa do jakichkolwiek świadczeń ze środków publicznych, takich jak emerytura lub renta.

Innym przypadkiem jest sytuacja, w której osoba uprawniona otrzymuje świadczenia z publicznej kasy, jednak ich łączna kwota brutto od 1 marca 2021 roku nie przekracza 1278,08 zł.

Dlaczego świadczenie uzupełniające może być niższe niż 500 złotych?

Potoczna nazwa świadczenia „500 plus dla osób niesamodzielnych” może wprowadzać w błąd osoby ubiegające się o te środki. Nie w każdym przypadku uzupełniające świadczenie będzie wynosiło dokładnie taką kwotę! Jeśli osoba, która jest do niego uprawniona, pobiera świadczenia ze środków publicznych w wysokości większej niż 1272,08 zł, ale nie przekraczają one 1772,08 zł. Wówczas wysokość świadczenia będzie pomniejszona.

Jak wyjaśnia ZUS „Będzie to różnica między kwotą 1772,08 zł a łączną kwotą przysługujących świadczeń. — Przykład: suma obecnie pobieranych świadczeń wynosi 1300 zł brutto, to świadczenie uzupełniające wynosi 472,08 zł (1772,08 zł – 1300 zł). Świadczenie może być przyznane nawet w wysokości kilku złotych, jeżeli łączna suma świadczeń finansowanych ze środków publicznych jest bliska 1772,08 zł brutto”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!