150 tys. zł dla młodego rolnika – jak zdobyć bezzwrotną premię?

Bezzwrotna premia w wysokości 150 tys. dla młodych rolników  – to pieniądze, które już wkrótce znajdą się w zasięgu ręki mieszkańców wsi. Nabór rusza 31 marca 2021 roku.  Do kiedy potrwa i jak zdobyć bezzwrotną premię?

150 tys. zł dla młodego rolnika – jak zdobyć bezzwrotną premię?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 marca 2021

Jaka premia dla młodego rolnika?

Wsparcie,o którym mowa jest skierowane do młodych rolników, którzy planują rozwój swojego gospodarstwa. Od 31 marca będą oni mogli złożyć wniosek o przyznanie bezzwrotnej premii w wysokości 150 tys. złotych. Wiadomo, że ten instrument wsparcia cieszy się dużym zainteresowaniem. Tylko w 2020 roku, do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trafiło ponad 5 tys. wniosków dotyczących tego rodzaju wsparcia.

Dlaczego młodzi rolnicy otrzymują premię?

To już nie pierwszy raz, kiedy młodzi rolnicy mogą sięgnąć po wysokie wsparcie z unijnych pieniędzy. Rozpoczynający się niebawem nabór jest już siódmym w ostatnich latach. „Wsparcie to jest zachętą dla młodego pokolenia do rozwijania rolniczego biznesu – nie tylko pozwala zachować opłacalność produkcji rolnej, ale przekłada się również (w dłuższej perspektywie czasowej)na jej zwiększenie, stąd rosnąca popularność tego programu” — napisano w komunikacie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rekordowym pod tym względem był 2019 roku, w którym do ARiMR dotarło ponad 7 tysięcy wniosków.

Uwaga! Zmieniają się zasady korzystania z porad lekarskichUwaga! Zmieniają się zasady korzystania z porad lekarskichMikołaj Frączak

Jak ubiegać się o premię dla młodych rolników

Podstawowym wymogiem jest wzięcie udziału w naborze, który potrwa od 31.03.2021 do 29.05.2021 roku. Na wsparcie mogą liczyć osoby, które w dniu składania wniosku nie będą miały więcej niż 40 lat oraz posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, lub uzupełnią je w ciągu trzech lat, licząc od momentu doręczenia decyzji o przyznaniu wsparcia.

Ile potrzeba hektarów, by otrzymać premię dla młodego rolnika?

O wsparcie mogą ubiegać się osoby, które są właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni nie mniejszej niż 1 hektar. Oprócz tego posiadane lub planowane gospodarstwo powinno mieć wielkość ekonomiczną, która mieści się w przedziale od 13.000 do 150.000 euro. Konieczne jest także przygotowanie biznes planu dotyczącego rozwoju gospodarstwa rolnego.

Oprócz wielkości gospodarstwa, ważne jest także rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej przed dniem złożenia wniosku. Nie mogło to jednak nastąpić wcześniej niż na dwa lata przed dniem złożenia wniosku do Agencji Restrukturyzacji iModernizacji Rolnictwa.

Czy podatek handlowy jest legalny? Zapadł wyrok Unijnego Trybunału SprawiedliwościCzy podatek handlowy jest legalny? Zapadł wyrok Unijnego Trybunału SprawiedliwościMartyna Kowalska

Na co można przeznaczyć premię dla młodych rolników?

Premia dedykowana rolnikom przed ukończeniem 40. roku życia, powinna być przeznaczona na cele związane z prowadzeniem gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych, które w jego ramach są wytwarzane. Warto pamiętać, by co najmniej 70 proc. premii było zainwestowane w środki trwałe.

Jak wypłacana jest premia dla młodych rolników?

Jeżeli  młodemu rolnikowi premia zostanie przyznana,środki otrzyma on w dwóch ratach. Pierwsza, wynosi 120 tys. złotych. Jest wypłacana na wniosek o płatność pierwszej raty premii. Pieniądze trafią na konto po spełnieniu wskazanych warunków.

Druga część wsparcia w wysokości 30 tys. złotych trafia do rolnika po realizacji przedstawionego we wniosku biznesplanu.

Czy jedna osoba może posiadać dwa ważne polskie paszporty?Czy jedna osoba może posiadać dwa ważne polskie paszporty? Mikołaj Frączak

Jak złożyć wniosek o premię dla młodego rolnika?

Wnioski należy składać w regionalnych oddziałach ARiMR, zarówno osobiście, jak również drogą pocztową i elektroniczną.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!