Czy podatek handlowy jest legalny? Zapadł wyrok Unijnego Trybunału Sprawiedliwości

Na to rozstrzygnięcie czekał zarówno rząd, jak również właściciele dużych sklepów. Unijny Trybunał Sprawiedliwości pochylił się wreszcie nad nowym podatkiem handlowym, jaki od 2021 roku obowiązuje w Polsce. Czy podatek handlowy jest legalny? Właśnie zapadł w tej sprawie wyrok!

Czy podatek handlowy jest legalny? Zapadł wyrok Unijnego Trybunału Sprawiedliwości
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 marca 2021

Podatek handlowy w liczbach

Wprowadzenie podatku handlowego to spory zastrzyk finansowy dla budżetu państwa, ale także obciążenie wielu firm działających na polskim rynku. Według założeń władz w Warszawie, wpływy z podatku handlowego w 2021 roku mają wynieść około 1,5 mld złotych.

Firmy objęte podatkiem obowiązują dwie stawki, które ustalono na 0,8% i 1,4%. Pierwszy próg ma miejsce w przypadku osiągania  przychodów w przedziale 17 mln –170 mln złotych. Drugi zaś, dotyczy firm przekraczających poziom 170 mln złotych w skali miesiąca. Firmy o miesięcznych przychodach wynoszących mniej niż 17 mln złotych są całkowicie zwolnione z nowej daniny.

Uwaga! Zmieniają się zasady korzystania z porad lekarskichUwaga! Zmieniają się zasady korzystania z porad lekarskichMikołaj Frączak

Czy podatek handlowy jest legalny?

Zgodnie z ogłoszonym we wtorek wyrokiem unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej, nowa danina nie wchodzi w kolizję z zasadami obowiązującymi w UE w zakresie pomocy państwa. To oznacza, że zastrzeżenia Komisji Europejskiej w tej sprawie zostały oddalone.

Podatek, mimo zastrzeżeń KE został wprowadzony w 2021 roku. Gdyby orzeczenie było inne, rząd musiałby zwrócić już wpłacone przez przedsiębiorców środki. Tak się jednak nie stało.

Swoboda w ustanawianiu systemy opodatkowania

W opinii Trybunału Sprawiedliwości, państwa członkowskie „mają swobodę w ustanawianiu systemu opodatkowania, który uznają za najbardziej odpowiedni, a więc stosowanie opodatkowania progresywnego w oparciu o obroty, zależy od uznania każdego państwa członkowskiego”.

Uważaj! Oszuści podszywają się pod fiskusa!Uważaj! Oszuści podszywają się pod fiskusa! Martyna Kowalska

Czy wyrok Trybunału Sprawiedliwości otwiera drogę do podatku od reklam?

Trybunał Sprawiedliwości przy tej samej okazji zajął się kontrowersyjnym podatkiem od reklam wprowadzonym przez rząd Victora Orbana na Węgrzech. Również w tej sprawie sędziowie nie zauważyli konfliktu z unijnym prawodawstwem, a to oznacza, że podatek, jaki został nałożony na media nad Dunajem może być w dalszym ciągu stosowany.

Ta decyzja może wywołać niepokój także wśród mediów w Polsce, gdzie kilka tygodni temu pojawiła się zapowiedź zbliżonego podatku (składki) nałożonego także na krajowych nadawców. Poskutkowało to wówczas bezprecedensowym, jednodniowym protestem „Media bez wyboru”, polegającym na przerwie w emisji wielu programów telewizyjnych i radiowych. Z publikacji treści zrezygnowały także portale i niektóre gazety. Teraz rząd może się powołać na orzeczenie w sprawie Węgier i podjąć kolejne próby wprowadzenia takiej opłaty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!