Czy Orlen przejmie kolejną spółkę?

PKN Orlen złożył do urzędu wniosek ws. przejęcia kontroli nad spółką NFW. Na czym ma polegać przejęcie?

Czy Orlen przejmie kolejną spółkę?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 11 marca 2021

Czego dotyczy wniosek?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował na swojej stronie internetowej, że PKN Orlen złożył do Urzędu wniosek ws. przejęcia kontroli nad spółką NFW (Nowotną Farmą Wiatrową). Pismo wpłynęło do Urzędu 5 marca. "Sprawa jest w toku" — informuje UOKiK.

Na czym ma polegać przejęcie?

W celu przejęcia wyłącznej kontroli nad NFW powołano Orlen Wind 3 sp. z o.o., która pełni rolę spółki “córki” dla PKN Orlen. Orlen Wind docelowo przejmie 100% udziałów w kapitale zakładowym NFW od ich aktualnych właścicieli tj. od funduszy inwestycyjnych Taiga Inversiones Eólicas, S.C.R., S.A. z siedzibą w Madrycie oraz Santander Energias Renovables SCRA SA, również z siedzibą w Madrycie. 

Co jest podstawą działalności NFW?

Grupa ORLEN działa w wymiarze międzynarodowym i posiada spółki zależne w Polsce, Niemczech, Chinach, Czechach, Szwecji, Holandii, USA, Kanadzie, Estonii, na Litwie, Łotwie, Malcie, Słowacji oraz Węgrzech. Oprócz tego Grupa ORLEN osiąga obrót w kilkudziesięciu innych krajach na całym świecie. NFW zajmuje się natomiast eksploatacją trzech farm wiatrowych operujących na terenie Polski. Podstawową działalności NFW jest wytwarzanie energii elektrycznej.

Co należy do zadań Grupy Orlen?

PKN ORLEN, to przedsiębiorca, który dominuje w grupie kapitałowej („Grupa ORLEN”). Działalność wspomnianej grupy, jest skupiona przede wszystkim na poszukiwaniu, wydobyciu i przerobie ropy naftowej. Do jej zadań należą również sprzedaż hurtowa i detaliczna produktów petrochemicznych i rafineryjnych, produkcja i obrót hurtowy energią elektryczną oraz prasą detaliczną i artykułami konsumpcyjnych codziennego użytku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!