Jak zadbać o samochód po sezonie zimowym?

Jak pokazują statystyki większość kierowców sprawdza informacje o tym jak przygotować auto na zimę. Nieco mniej zastanawiamy się nad tym, jak zadbać o samochód po sezonie zimowym. Zdaniem ekspertów, na początku wiosny warto poświęcić swojemu autu więcej czasu, nie tylko po to by jeździło się bezpieczniej, ale także, by zapobiec kosztownym problemom jak korozja, czy awarie.

Jak zadbać o samochód po sezonie zimowym?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 marca 2021

Kiedy wymiana opon na letnie?

Tutaj nie ma pośpiechu. Zdaniem specjalistów warto poczekać ze zmianą ogumienia, na czas, w którym przymrozki nie będą już występowały – szczególnie jeśli często jeździmy samochodem nad ranem. Przyjmuje się, że najlepszym momentem na wymianę ogumienia jest sytuacja, w której średniodobowa temperatura przekroczy wartości 7-9 stopni Celsjusza. Wówczas wizyta w zakładzie oponiarskim jest wskazana, bowiem przy wyższych temperaturach opony zimowe szybciej się zużywają.

Przed wymianą sprawdźmy także stan letnich opon. Jeśli ich bieżnik, jest już poważnie zużyty, należy przygotować się na większy wydatek związany z wymianą kompletu ogumienia. To są obszary, na których nie warto oszczędzać. Ewentualne zaniedbania mogą kosztować nasze lub czyjeś życie, lub zdrowie. Dobre opony to podstawa!

Operatorzy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów w 8 miastach w PolsceOperatorzy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów w 8 miastach w PolsceAnna Malinowska

Jak czyścić samochód po zimie

Dłuższa niż zwykle wizyta na myjni (najlepiej ręcznej) to priorytet. Warto zadbać o to, by ze wszelkich zakamarków auta zniknęły ślady po zimie, w tym biały nalot soli drogowej, która niekorzystnie wpływa na lakier oraz może przyspieszyć pojawianie się, lub postępowanie korozji.

Podczas wiosennych porządków, należy dokładnie wyczyścić reflektory, lusterka, szyby oraz przetrzeć delikatnie obiektywy kamerek i czujników, jeśli w takie wyposażony został nasz samochód. Dobrze jest także wyczyścić uszczelki oraz sprawdzić ich stan.

Specjaliści zalecają również dokładne umycie nadkoli, progów oraz elementów plastikowych, szczególnie tych, których powierzchnia nie jest idealnie gładka.

Dobrą praktyką jest skorzystanie z ładnej pogody i dokładne przewietrzenie wnętrza kabiny pasażerskiej. Okres zimowy to bowiem czas, w którym wewnątrz samochodu gromadzi się wiele wilgoci. Woda magazynuje się w dywanikach, elementach tekstylnych oraz w trudno dostępnych zakamarkach. To ważne, szczególnie w przypadku starszych aut.

Wiosenny przegląd samochodu

Dobrą praktyką jest także wiosenny przegląd techniczny auta. Niektóre czynności możemy wykonać we własnym zakresie. Mowa o sprawdzeniu poziomu płynów. Wraz z ustąpieniem mrozów spokojnie możemy zacząć używać letniego płynu do spryskiwaczy, którego skład chemiczny lepiej usuwa ślady owadów, których z dnia na dzień będzie coraz więcej.

Trzeba się liczyć z tym, że po sezonie zimowym oraz okresie roztopów, szczególnie narażone na usterki są elementy zawieszenia. Mimo coraz lepszego stanu polskich dróg nie brakuje miejsc, w których tradycyjnie powstały głębokie wyrwy. Stanowią one poważne zagrożenie dla wielu elementów samochodu, niezależnie czy mówimy o leciwym pojeździe, czy aucie ze stosunkowo niewielkim przebiegiem. Zwróćmy uwagę na wszelkie nieprawidłowe odgłosy, które często są pierwszą oznaką, że powinniśmy odwiedzić mechanika.

Od kiedy nabór wniosków o 500+ drogą tradycyjną?Od kiedy nabór wniosków o 500+ drogą tradycyjną? Mikołaj Frączak

Wymiana wycieraczek po zimie

Wymiana wycieraczek po sezonie zimowym nie jest obligatoryjna, ale z pewnością warto dokładnie sprawdzić ich stan. Często w wyniku oblodzenia szyby mogło dojść do uszkodzenia pióra. Zbagatelizowanie takich usterek może prowadzić po pierwsze do tego, że wycieraczka gorzej będzie zbierała wodę z szyby, a po drugie może ją uszkodzić, pozostawiając na jej powierzchni trwałe i nieestetyczne rysy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!