Od kiedy nabór wniosków o 500+ drogą tradycyjną?

Mimo że wiele osób złożyło już wnioski o świadczenie Rodzina 500+ drogą internetową, część rodziców czeka, aż uruchomiony zostanie nabór papierowych wniosków. Możliwość ubiegania się o wsparcie przez internet istnieje już od 1 lutego. Od kiedy nabór będzie prowadzony  także drogą tradycyjną? Odpowiadamy.

Od kiedy nabór wniosków o 500+ drogą tradycyjną?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 marca 2021

Terminy składania wniosków 500+ w 2021 roku

W roku 2021 zmienił się nieco kalendarz programu Rodzina 500+. Teraz prawo do świadczenia ustalane będzie na okres od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku. Z tego powodu rodzice, którzy chcą skorzystać z tej pomocy muszą dużo wcześniej, niż w latach ubiegłych, przygotować i przekazać stosownym organom swoje wnioski.

Wnioski 500+ przez internet

Łatwo, szybko i bez wychodzenia z domu – to główne zalety składnia wniosków o świadczenie 500+ przez internet. Nie wszyscy rodzice mogą jednak skorzystać z tej drogi. Powodem niekoniecznie jest brak internetu lub odpowiedniego urządzenia. Wiele osób, podchodzi do spraw urzędowych w bardzo tradycyjny sposób i woli „fizycznie” wypełnić papierowy wniosek, po czym dostarczyć go do odpowiedniej instytucji.

Wśród rodziców, którzy składają wniosek drogą elektroniczną, największą popularnością cieszy się pośrednictwo bankowości elektronicznej. Część osób skorzystało w tym celu z portalu Empatia oraz portal Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od kiedy nabór papierowych wniosków o 500+?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, że składanie wniosków o świadczenia rodzina 500+ będzie możliwe od 1 kwietnia 2021 roku.

W tym przypadku uprawieni rodzicie, mają dwie drogi przekazania takiego wniosku do urzędu. Pierwsza wiąże się z koniecznością osobistej wizyty w urzędzie (co z powodu pandemii, może być utrudnione), druga zaś to wysłanie wniosku drogą pocztową – przypomina resort.

Do kiedy trzeba złożyć wniosek o 500+?

W związku z nowym kalendarzem programu Rodzina 500+ trzeba pamiętać o nowych terminach, jakie obowiązują rodziców, którzy chcą skorzystać z państwowego świadczenia.

Jak informuje ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej tylko „Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku”.

Jeśli wniosek zostanie złożony nieco później tj. do końca czerwca 2021 roku, świadczenie wychowawcze będzie wypłacone z wyrównaniem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!