Elektroniczny dziennik budowy coraz bliżej

Nowoczesne technologie wkraczają na plac budowy i mogą usprawnić proces inwestycyjny, także od strony proceduralnej. W wykazie prac legislacyjnych rządu znalazły się plany nowelizacji Prawa budowlanego, zakładające m.in. wdrożenie elektronicznego dziennika budowy oraz dokumentowanie przebiegu robót w trybie online.

Elektroniczny dziennik budowy coraz bliżej
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 kwietnia 2021

Elektroniczne dokumenty na budowie – jakie zmiany?

Wśród zmian, które mają pojawić się w ustawie Prawo budowlane, znalazło się m.in. prowadzenie dziennika budowy oraz książki obiektu budowlanego w wersji cyfrowej, co ma ułatwić i usprawnić wywiązywanie się z obowiązków, jakie spotykają na inwestorze oraz wykonawcy.

W opinii wicepremiera i szefa resortu rozwoju, Jarosława Gowina, „Rozpoczęcie prac legislacyjnych nad elektronicznym dziennikiem budowy to dobra wiadomość dla branży budowlanej. Firmy z tego sektora liczą bowiem na uproszczenie procedur administracyjnych i – tym samym – oszczędność czasu oraz pieniędzy, wynikające z szybszego obiegu dokumentów oraz łatwiejszego pozyskiwania stosownych pozwoleń”- powiedział cytowany w oficjalnym komunikacie ministerstwa.

Możliwości portalu e-budownictwo

W ustawie mają znaleźć się także przepisy, które uregulują działanie portalu e-budownictwo. Już teraz za pomocą serwisu prowadzonego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB), można bez wychodzenia z domu załatwić szereg formalności związanych z procesem inwestycyjnym lub rozbiórką budynków.

Wiadomo, że portal ten ma być rozbudowywany o kolejne funkcjonalności, które uproszczą proces budowlany.

Elektroniczne wnioski egzekucyjne oraz tytuły wykonawcze od 30 kwietnia 2021 r.Elektroniczne wnioski egzekucyjne oraz tytuły wykonawcze od 30 kwietnia 2021 r.Michał Górecki

Jak znaleźć dobrego fachowca na budowę?

Zmiany, nad którymi ma pochylić się rząd, przewidują funkcjonowanie w sieci centralnych rejestrów osób, które posiadają uprawnienia budowlane, jednak z różnych przyczyn zostały ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej.

Planowane są także nowe rozwiązania w obszarze przeprowadzania egzaminów, dzięki którym można zdobyć potrzebne na budowie uprawnienia. Modyfikacje będą dotyczyły także trybu pracy organów samorządu zawodowego, skupiającego architektów czy inżynierów. Prawo ma określić normy, które dopuszczą przeprowadzenie egzaminów w sposób bardziej elastyczny.

Zasady kwarantanny wjazdowej od 30.03.2021 r.Zasady kwarantanny wjazdowej od 30.03.2021 r. Mikołaj Frączak

Prawo budowlane a praca zdalna

Rzecz jasna nie można prowadzić budowy w sposób zdalny, jak jednak pokazuje doświadczenie, szereg formalności można już teraz załatwić bez wychodzenia z domu. To samo ma dotyczyć pracy krajowych i okręgowych sądów dyscyplinarnych izb samorządu zawodowego architektów i inżynierów budownictwa.

Co więcej, nowe przepisy mają gwarantować zarówno stronom jak i uczestnikom takiego postępowania wglądu do akt sprawy przez internet.

Kiedy elektroniczny dziennik budowy

Ministerstwo rozwoju zakłada, że proponowane modyfikacje w Prawie budowlanym, zostaną przyjęte te przez rząd w trzecim kwartale 2021 roku.  Na razie nie wiadomo jednak kiedy dokumentację związaną z budową będzie można prowadzić elektronicznie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!