Elektroniczne wnioski egzekucyjne oraz tytuły wykonawcze od 30 kwietnia 2021 r.

Wnioski egzekucyjne oraz tytuły wykonawcze będą od 30 kwietnia 2021 roku przesyłane do skarbówki drogą elektroniczną. To dobra wiadomość dla wierzycieli, którzy dzięki temu rozwiązaniu mogą szybciej odzyskać należności. Nowe rozwiązanie przyspieszy bowiem czas wysyłki dokumentów do Krajowej Administracji Skarbowej.

Elektroniczne wnioski egzekucyjne oraz tytuły wykonawcze od 30 kwietnia 2021 r.
  • Michał Górecki
  • /
  • 31 marca 2021

Skrócenie czasu na rozpoczęcie egzekucji

Cyfryzacja, kolejnych obszarów życia oraz gospodarki przyspiesza z każdym dniem. Co chwilę pojawiają się nowe rozwiązania, które w praktyce mają ułatwić funkcjonowanie obywateli, także w przestrzeni prawnej i finansowej. Tym razem pojawi się „cyfrowa” nowość, dzięki której będzie można szybciej dochodzić swoich należność od dłużników.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, przesyłanie wniosków egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych przez internet w sposób zauważalny skróci czas na rozpoczęcie egzekucji. To oznacza, że znikną formalne bariery, które wydłużały procedurę odzyskania należności przez wierzycieli.

Zamknięty żłobek, przedszkole? Jest dodatkowy zasiłek opiekuńczyZamknięty żłobek, przedszkole? Jest dodatkowy zasiłek opiekuńczyMichał Górecki

Znikną papierowe tytuły wykonawcze?

Zmiana ma na celu wyeliminowanie z obiegu papierowych tytułów wykonawczych. Teraz tego rodzaju dokumenty, będą przesyłane za pomocą dedykowanego serwisu teleinformatycznego. W ten sposób skrócona zostanie droga przesyłania przez wierzycieli niezbędnych dokumentów do naczelników urzędów skarbowych. To oni, zgodnie z przepisami są właściwymi organami egzekucyjnymi Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak pokazuje praktyka, odzyskanie należności przez wierzyciela oznacza dla niego zderzenie się z wieloma problemami, wśród których można wymienić niejasności prawne oraz wydłużanie niektórych czynności przez dłużnika, tylko po to, by odwlec egzekucję na późniejszy okres. Wprawdzie elektroniczne tytuły wykonawcze nie rozwiązują wszystkich problemów wierzycieli, ale z pewnością mogą wpłynąć na ułatwienie niektórych etapów tej procedury.

Młodzi Polacy mało wiedzą o finansach – druzgocące wyniki raportuMłodzi Polacy mało wiedzą o finansach – druzgocące wyniki raportu Anna Malinowska

Nowe wzory tytułów wykonawczych

Przypomnijmy, zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 25 maja 2020 roku ws. wzorów tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej, wprowadzono m.in. wzór tytułu wykonawczego, jaki ma zastosowania przy egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym, a także kolejnego tytułu wykonawczego. Przepisy te weszły w życie 30 lipca 2020 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!