Operatorzy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów w 8 miastach w Polsce
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki po raz pierwszy wyznaczył przedsiębiorstwa energetyczne, które będą pełniły funkcję operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także dostawców usług ładowania. Decyzja dotyczy 8 polskich miast. Wiemy już których!

- Anna Malinowska
- /
- 29 marca 2021
Kim jest operator ogólnodostępnej stacji ładowania?
Zgodnie z definicją zamieszczoną na stronie Urzędu Regulacji Energetyki (URE), operatorem ogólnodostępnej stacji ładowania nazywamy podmiot, który jest „odpowiedzialny za budowę, zarządzanie, bezpieczeństwo funkcjonowania, eksploatację, konserwację i remonty ogólnodostępnej stacji ładowania. Operator ogólnodostępnej stacji ładowania zapewnia, aby w ogólnodostępnej stacji ładowania prowadził działalność co najmniej jeden dostawca usługi ładowania”.
W których miastach wyznaczono operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania?
Jak informuje URE, wśród miast, dla których prezes tej instytucji po raz pierwszy w skali kraju wyznaczył operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania, znalazło się jak na razie osiem polskich miast z ośmiu województw. Są to Płock, Olsztyn, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz, Gdynia, Poznań, Koszalin i Lublin.
Obecnie jako pierwsze do tej roli zostały wyznaczone firmy: Enea, Energa Obrót oraz PGE Obrót.
Czy za brak prądu należy się bonifikata?Mikołaj Frączak
Co oznacza wyznaczenie operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania?
Decyzja URE oznacza, że w wymienionych miastach sukcesywnie będą powstawały stacje, które są kluczowe z punktu widzenia rozwoju elektromobilności w Polsce. Do tej pory, wszystkie punkty ładowania pojazdów miały charakter komercyjny. Konieczne jest jednak zwiększenie liczby takich miejsc, szczególnie w dużych miastach. URE liczy na to, że wsparcie rozwoju takiego rynku oraz niezbędnej infrastruktury do ładowania pojazdów na prąd przełoży się na większe zainteresowanie konsumentów bezemisyjnymi, elektrycznymi samochodami.
Punkty ładowania w ustawie o elektromobilności
Kwestia rozbudowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych została uregulowana w Ustawie z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 110, z późn.zm.).
Zgodnie z zawartymi w niej przepisami, jeśli na terenie danej gminy nie osiągnięto wskazanej w ustawie, minimalnej liczby punktów ładowania, które zostały zainstalowane w ogólnodostępnych stacjach, obowiązkiem gminy jest opracowanie planu budowy nowych stacji. Jak wyjaśnia URE, buduje je operator systemy dystrybucyjnego (OSD). „Prezes URE decyzją administracyjną wyznacza dla tych stacji przedsiębiorstwo energetyczne, które będzie pełnić funkcję operatora ogólnodostępnej stacji ładowania oraz dostawcy usług ładowania. Obecnie większość takich stacji jest w trakcie planowania lub budowy” — wyjaśnia regulator.
Praca zdalna — Na co trzeba zwrócić uwagę? Mikołaj Frączak
Kiedy kolejne miasta z operatorami ogólnodostępnych stacji ładowania?
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.