Orange: Pierwsza komórkowa stacja bazowa off-grid

Pierwsza komórkowa stacja bazowa bez połączenia do sieci energetycznej, czyli tzw. off-grid została zamontowana przez spółkę Orange w województwie wielkopolskim. Infrastruktura zapewniająca łączność 4G między innymi dla podróżujących autostradą A2, zasilana jest za pomocą energii słonecznej, magazynu energii i agregatu prądu stałego. 

Orange: Pierwsza komórkowa stacja bazowa off-grid
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 kwietnia 2021

Czym jest stacja bazowa off-grid?

Jak informuje operator sieci telefonii komórkowej Orange, na zachodzie województwa wielkopolskiego powstała pierwsza stacja bazowa off-grid. Co to oznacza?

Stacje bazowe w Polsce najczęściej przyjmują formę wysokich, stalowych masztów, na których zamontowane są anteny nadawczo-odbiorcze, zapewniające łączność użytkowników z siecią komórkową. Do niedawna, głównym wymogiem było przyłączenie takiego obiektu do sieci elektroenergetycznej. Stacje off-grid to połączenie tradycyjnych masztów telefonii komórkowej z instalacjami fotowoltaicznymi oraz magazynami energii. W tym przypadku całość dodatkowo wspiera agregat DC. Dzięki temu nie ma konieczności przyłączenia takiej infrastruktury do sieci.

Stacja komórkowa zasilana zieloną energią

W przypadku stacji, którą pochwaliła się sieć Orange, energia słoneczna odpowiada za ponad 70% energii, która jest niezbędna do działania takiej stacji. W tym przypadku zastosowano panele fotowoltaiczne o mocy 10 kWp. Całość wspierają magazyny energii, w których znajdują się ogniwa litowo-jonowe. Zdaniem Orange, pierwsze wyniki wskazują, że niebawem będzie możliwe zwiększenie udziału OZE w przypadku tej stacji o kolejne 10%.

Aby zapewnić działanie stacji, układ wyposażono w agregat prądu stałego, który obecnie zasilany jest przez olej opałowy. W przyszłości ma zastąpić go LPG. Za poprawne działanie systemu odpowiada system zarządzania obiektem uzbrojony w algorytmy, które korzystają m.in. z bieżących prognoz pogody.

Szansa na zasięg w niedostępnych miejscach

Omawiana stacja bazowa znajduje się w zachodniej części województwa wielkopolskiego na polanie pośród lasów i w pobliżu autostrady A2 Poznań-Świecko. Zapewnia ona zasięg LTE mieszkańcom okolic Zbąszyna oraz Łomnicy mimo braku sieci elektroenergetycznej w bezpośrednim sąsiedztwie. Dzięki alternatywnemu zasilaniu ten infrastrukturalny problem został rozwiązany.

To oznacza, że podobne rozwiązania mogą powstawać tam, gdzie dotąd budowa stacji z uwagi na brak możliwości podłączenia jej do sieci elektroenergetycznej nie była możliwa.

Jak informuje Orange — „projekt stacji jest komercyjnym pilotem, przygotowanym i rozwijanym we współpracy z firmą NetWorkS! w oparciu o system N!BOX. Prace rozwojowe potrwają do końca tego roku, ale już pierwsze doświadczenia realnie pracującej stacji są obiecujące” — napisano w komunikacie prasowym pomarańczowego operatora. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!