Czy produkty, które trafiają do Polski, są gorsze jakościowo?

Czy skład produktów różni się w zależności od tego, gdzie są sprzedawane? Co wynika z badań przeprowadzonych przez Wspólne Centrum Badawcze?

Czy produkty, które trafiają do Polski, są gorsze jakościowo?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 29 marca 2021

Czego dotyczyły badania?

Wspólne Centrum Badawcze, czyli Joint Research Centre, prowadzone przy Komisji Europejskiej, postanowiło zbadać 20 produktów, oferowanych na rynku UE. Badania zostały przeprowadzone pod kątem różnic w składzie i jakości. W ich ramach opublikowano raport, z którego wynika, że skład wspomnianych produktów różni się w zależności od kraju, w którym są sprzedawane. Co więcej, z dokumentu wynika, że w przypadku połowy przebadanych produktów stwierdzono wyczuwalne różnice zarówno w smaku, wyglądzie, jak i konsystencji. 

Inna zawartość tych samych opakowań

Z badań przeprowadzonych przez JRC, wynika, że Coca-Cola sprzedawana w polskich sklepach jest nie tylko o wiele słodsza od tej, którą możemy kupić na Łotwie, ale ma również mocniejszy i intensywniejszy smak. Co ciekawe ten sam napój dostępny na Węgrzech i Słowacji ma więcej kalorii niż jego odpowiednik kupiony np. w Hiszpanii czy Polsce. 

Kolejnym przykładem na różnice w zawartości względem tych samych produktów w różnych krajach, jest jogurt naturalny Activia firmy Danone. W przypadku produktu sprzedawanego w Niemczech i Holandii zauważono, że jest on kwaśny, i ma bardziej kremową konsystencję, niż ten, który jest dostępny w Belgii i Chorwacji. W przypadku tych dwóch ostatnich krajów stwierdzono, że jogurt jest słodszy i mniej spójny.

W ramach badań porównano również piwo Desperados w wersji o smaku Tequili. Co ciekawe, okazało się, że w Polsce ma ono bardziej gorzki smak niż w Niemczech, Holandii, Czechach i Włoszech. Znaczące różnice stwierdzono również w przypadku mrożonej herbaty o nazwie Fuze Tea. Z raportu wynika, że wspomniany napój o smaku brzoskwini i hibiskusa w Polsce ma ciemnobrązową barwę i smakuje ciemnymi owocami, natomiast w Niemczech jego kolor jest jaśniejszy, a w smaku wyczuwalne są jasne owoce.

To nie koniec badań

Z informacji podanych przez Wspólne Centrum Badawcze, wynika, że w najbliższej przyszłości możemy się spodziewać kolejnych testów. Co więcej, Komisja Europejska zapowiedziała, że ma zamiar na bieżąco monitorować czy państwa członkowskie wprowadziły do prawa krajowego zapisy, które zostały określone w nowej dyrektywie dotyczącej nieuczciwych praktykach handlowych. Przypomnijmy, że kraje UE mają czas na jej implementację do listopada 2021 r., natomiast zawarte w niej przepisy powinny zacząć obowiązywać najpóźniej w maju przyszłego roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!