Ruszyły prace nad reformą planowania przestrzennego

Obecna ustawa, która reguluje zagadnienia związane z planowaniem przestrzennym ma już osiemnaście lat i nie do końca odpowiada współczesnym wyzwaniom – uważa resort rozwoju. Właśnie rozpoczęły się prace nad  reformą prawa, które odpowiada za to, jak wyglądają nasze ulice, osiedla i miasta. Zapowiadane zmiany mają być częścią projektu Krajowego Planu Odbudowy.

Ruszyły prace nad reformą planowania przestrzennego
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 marca 2021

Zmiana ustawy o planowaniu przestrzennym

W ostatnich latach w polskich miastach powstało bardzo wiele nowych osiedli. Mimo nowoczesnej architektury i przestronnych wnętrz, ich mieszkańcy często spotykają się z problemem zbyt dużych odległości do sklepów, placówek edukacyjnych, przystanków czy terenów zielonych.

Tymczasem, jak zapowiada podsekretarz stanu w resorcie rozwoju, to zagadnienie musi być lepiej uregulowane w prawie. „Chcemy zmienić nasze otoczenie na lepsze. Przestrzeń musi odpowiadać naszym codziennym potrzebom.” — zaznaczyła. W jej ocenie niefunkcjonalna przestrzeń będzie działała niesprzyjająco w niedalekiej przyszłości. „Z mieszkań, wokół których nie będzie zieleni, ludzie wkrótce się wyprowadzą. Nasili się zjawisko suburbanizacji i przyspieszy wyludnianie się miast. Nie chcemy do tego dopuścić” — dodała.

Nowe podejście do planowania przestrzennego ma być głównym celem reformy systemu planowania przestrzennego, która będzie elementem Krajowego Planu Odbudowy.

Jakie obostrzenia na Wielkanoc? Są nowe regulacjeJakie obostrzenia na Wielkanoc? Są nowe regulacjeMikołaj Frączak

Zmiany w planowaniu przestrzennym

Zdaniem specjalistów zajmujących się zagadnieniami związanymi z urbanistyką i architekturą należy jednocześnie dążyć do uproszczenia całego systemu, aby proces planowania był bardziej klarowny.

Jak wyjaśnia resort rozwoju uproszczenie i uregulowanie będzie celem reformy systemy planowania przestrzennego. Prawo musi również dostosować się do zmieniającego się otoczenia. Obecnie w opinii ministerstwa jest zbyt duża swoboda w rozmieszaniu inwestycji, a to staje się źródłem „chaotycznego i kosztownego gospodarowania przestrzenią”.

Ochrona terenów niezabudowanych

Obecne prace dotyczące założeń reformy skupiają się m.in. na ochronie terenów dotąd niezabudowanych i ochrony przyrody. Ważne jest także wprowadzenie prostszych reguł dotyczących ochrony mienia, a także estetyki przestrzeni.

W opinii ministerstwa rozwoju poważnym problemem współczesnych miast jest suburbanizacja oraz „rozlewanie się zabudowy”. Nowe prawo ma regulować te kwestie przejrzystymi i inkluzywnymi procedurami.

Rośnie zadłużenie młodych PolakówRośnie zadłużenie młodych PolakówMartyna Kowalska

Czym jest dwustopniowy system planowania przestrzennego?

Zgodnie z założeniami do reformy, ma zostać wprowadzony nowy, dwustopniowy system planowania przestrzennego. Fundamentem będzie tzw. plan ogólny, czyli akt prawa miejscowego, który obejmie swoim zasięgiem obszar danej gminy i wyznaczy ramowe założenia dla gospodarowania przestrzenią. To, na jaki cel zostaną przeznaczone dane tereny, będzie wynikało z planów zabudowy, Zintegrowanego Projektu Inwestycyjnego oraz decyzji lokalizacyjnej.

Po drugie, planowane jest opracowanie „standardów urbanistycznych”, które zagwarantują mieszkańcom dostęp do potrzebnej infrastruktury oraz usług. Chodzi o to, by każdy miał blisko do placówek oświatowych, przystanków, miejsc zielonych czy usług. Wspomniane „standardy” będą mechanizmem, który ograniczy wydawanie decyzji lokalizacyjnych dla terenów, które pozostają niedostosowane do potrzeb potencjalnych mieszkańców.

Czy za brak prądu należy się bonifikata?Czy za brak prądu należy się bonifikata? Mikołaj Frączak

Planowanie przestrzenne w Krajowym Planie Odbudowy

Reforma planowania przestrzennego została wpisana do komponentu „Odporność i konkurencyjność gospodarki” Krajowego Planu Odbudowy. Na ten cel zarezerwowano pulę bezzwrotnych środków sięgających 900 mln złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!