Na przejście na naukę zdalną trzeba być gotowym każdego dnia

Choć nikt na razie nie mówi o powtórce edukacyjnego lockdownu, może się okazać, że ten problem dotknie Ciebie i Twoje dziecko szybciej niż myślisz. Przekonali się o tym niedawno uczniowie z Olsztyna, oraz wielu innych miejsc Polski. Wystarczy jeden przypadek COVID-19 i klasa ląduje w domu. Jak się przygotować na naukę zdalną?

Na przejście na naukę zdalną trzeba być gotowym każdego dnia
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 września 2021

Lekcje zdalne z dnia na dzień

Na przejście na naukę zdalną trzeba być gotowym każdego dnia” – mówią coraz częściej sami nauczyciele podczas wywiadówek i indywidualnych rozmów z rodzicami. Rzeczywiście,

wystarczy zrobić przegląd lokalnej prasy, by przekonać się, jak duże jest prawdopodobieństwo, że dziecko wraz z całą klasą przejdzie na naukę zdalną. 

Ostatnio media z Olsztyna pisały o przypadku jednego z nauczycieli publicznej szkoły podstawowej, który otrzymał pozytywny wynik testu w kierunku koronawirusa. Efekt 240 uczniów wysłano na kwarantannę. Wszelkie zajęcia w takich sytuacjach mogą odbywać się wyłącznie zdalnie!

Kto decyduje o lekcjach zdalnych?

Szczegółową procedurę odsyłania dzieci na zajęcia zdalne z powodu zagrożenia zakażeniem opisaliśmy tutaj. Wytyczne ministra są jasne: w przypadku wykrycia zakażenia rusza dochodzenie epidemiczne, kwarantanna lekcje zdalne. Bez znaczenia jest fakt wcześniejszego zaszczepienia ucznia. Różnica jest tylko taka, że o ile niezaszczepieni muszą w domu siedzieć cały czas (kwarantanna), o tyle zaszczepieni, mogą po lekcjach wyjść z domu.

Jak przygotować się na lekcje zdalne?

To wyzwanie może być szczególnie trudne dla uczniów pierwszaków, którzy nie doświadczyli ubiegłorocznego lockdownu. Konieczny jest sprzęt komputerowy zapewniający działanie popularnych komunikatorów takich jak np. MS Teams. W praktyce nie zawsze musi być to laptop z kamerką. Sprawdzają się też w tej roli np. tablety. Smartfony z uwagi na rozmiary, nie są zbyt wygodne. Niektóre treści przesyłane przez nauczyciela na wirtualną tablicę, mogą być nieczytelne. 

COVID-19: Kiedy mogą zamknąć szkołę? Są wytyczne ministraCOVID-19: Kiedy mogą zamknąć szkołę? Są wytyczne ministraAnna Malinowska


Po drugie konieczne jest posiadanie stabilnego łącza internetowego. Problemy pojawiają się w domach, w których korzysta się wyłącznie z internetu komórkowego i są to tereny słabo spenetrowane przez sygnał. Częste rozłączanie lekcji to bardzo stresująca sytuacja zarówno dla dzieci jak i nauczycieli.

Po trzecie – i to bywa najtrudniejsze – uczniowie nauczania początkowego, a w szczególności pierwszoklasiści potrzebują obecności w czasie lekcji kogoś dorosłego. Mogą nie poradzić sobie w sytuacji, gdy nagle pojawią się problemy techniczne z łączeniem ze szkołą, lub połączenie zostanie nagle przerwane. Jak pokazuje doświadczenie z ostatnich dwóch lat, szczególnie pierwszoklasiści mają problem z koncentracją w czasie takich zajęć. Trudno się temu dziwić. Dopiero co, musieli się przystosować do zajęć w szkolnych ławkach i nagle z dnia na dzień, pojawia się konieczność odnalezienia w nowej sytuacji. Zdaniem wielu pedagogów to często ekstremalnie trudne wyzwanie zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli oraz rodziców.

Co może przydać się w czasie lekcji zdalnych?

Doświadczenie ostatnich dwóch lat pokazuje, że oprócz podłączonego do internetu komputera, może przydać się drukarka, np. dla wydrukowania testów, czy kart ćwiczeń do wypełnienia i odesłania w formie skanu. Dzięki coraz lepszym aparatom w telefonach komórkowych oraz aplikacjom, wspomagających tworzenie dokumentów.pdf, zbędnym wydatkiem będzie pewnie skaner – chyba że jest on zintegrowany na zasadzie „2 w 1” z drukarką. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!