Sypią się mandaty za brak maseczek

Jeśli komuś się wydaje, że obowiązek noszenia maseczek w sklepach jest martwym przepisem, może boleśnie przekonać się, że wcale tak nie jest. W wielu miejscach w kraju policja wlepia mandaty za brak zastosowania się do tego obowiązku. Ile wynosi mandat za brak maseczki?

Sypią się mandaty za brak maseczek
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 września 2021

Policja pod sklepem

W wielu miastach, a nawet w wioskach widok radiowozu pod sklepem lub stacją paliw nikogo nie dziwi. Funkcjonariusze coraz częściej weryfikują obowiązek noszenia maseczki w pomieszczeniach zamkniętych. Często nie ma żadnej dyskusji – trzeba zapłacić mandat – zgłaszają nasi czytelnicy.

W jednym z miast powiatowych w województwie świętokrzyskim policjanci dość często patrolują okolice sklepów – donosi nasz czytelnik. Każdy klient bez maseczki, przy wyjściu proszony jest na bok. Rozmowa nie należy do przyjemnych. Jeśli przyzna się natychmiast do wykroczenia i nie dyskutuje, sprawa może zakończyć się na pouczeniu. Wiele osób wraca jednak do domu z mandatem.

COVID-19: Kiedy mogą zamknąć szkołę? Są wytyczne ministraCOVID-19: Kiedy mogą zamknąć szkołę? Są wytyczne ministraAnna Malinowska

Jaki mandat za brak maseczki?

Zgodnie z przepisami, policjant może ukarać za brak maseczki w sklepie mandatem od 20 do 500 złotych. Zwykle sprawa kończy się na najniższych kwotach (20 zł), nazywanych przez policjantów „mandatem szkolnym”. Bez znaczenia, czy przyłapany na wykroczeniu jest zaszczepiony, czy nie. Często w rozmowie, to nie jest żaden argument, a fakt posiadania certyfikatu COVID funkcjonariuszy w ogóle nie interesuje. 

Jak informuje nasz czytelnik – „u mnie skończyło się na pouczeniu, jednak cała historia kosztowała mnie dwudziestominutowe spóźnienie na ważne spotkanie. Rozmowa nie należała do przyjemnych” – opisuje zdarzenie jeden z naszych czytelników

Czy można nie przyjąć mandatu za brak maseczki?

Tak jak w każdym innym przypadku, również i w takiej sytuacji można nie przyjąć mandatu. Sprawa trafia wówczas do sądu, a brak maseczki może nas wówczas znacznie więcej kosztować.

Czy zbliża się czwarta fala?

Niektórzy interpretują policyjne kontrole maseczek jako wstęp do obostrzeń „czwartej fali” pandemii. Rzeczywiście notowany jest w ostatnich dniach wzrost zachorowań, jednak liczby, póki co znacznie odbiegają od pesymistycznych prognoz roztaczanych przez ekspertów i polityków jeszcze w wakacje. Kontrole policji są, bo nadal obowiązują przepisy nakładające obowiązek noszenia masek w takich miejscach jak sklepy, urzędy czy szkołyMają przypominać, że nie są to martwe zapisy, ale wciąż obowiązujące obostrzenia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!