Fałszywe SMS-y o nałożeniu kwarantanny! Nie klikaj w link!

Główny Inspektor Sanitarny wystosował ostrzeżenie publiczne ws. SMS wysyłanych od nadawcy „Kwarantanna”. Zawierają one informacje o rzekomym nałożeniu kwarantanny z powodu stwierdzenia zakażenia w najbliższym otoczeniu adresata. Wiadomości te są fałszywe i zawierają niebezpieczny link.

Fałszywe SMS-y o nałożeniu kwarantanny! Nie klikaj w link!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 września 2021

SMS o kwarantannie

W ostatnim czasie wiele osób w całym kraju otrzymało SMS o nałożeniu na odbiorcę wiadomości kwarantanny. Ich treść w większości przypadków brzmi następująco (pisownia oryginalna) : Zostales skierowany do obycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakazenia w Twoim najblizszym otoczeniu. Wiecej informacji na stronie…”. I w tym miejscu znajduje się krótki link przekierowujący na niebezpieczną witrynę. Cyberprzestępcy doskonale zdają sobie sprawę, że osoba, która otrzyma taką wiadomość, będzie jak najszybciej chciała poznać szczegóły na ten temat i siłą rzeczy kliknie w załączony link. Dlatego warto zachować spokój i nie dać się ponieść emocjom.

Co zwiera link w SMS o kwarantannie?

Jak informuje lubelska policja, która niezależnie od GIS również wystosowała komunikat prasowy w tej sprawie, linki w podobnych wiadomościach zazwyczaj kierują do stron wyłudzających dane lub instalujących na telefonie ofiary złośliwe oprogramowanie. 

Jak sprawdzić czy jestem skierowany na kwarantannę?

KWP Policji w Lublinie przypomina, że „kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników państwowej inspekcji sanitarnej.  Po skierowaniu na kwarantannę, osoba dostaje prawidłowy sms o następującej treści: »Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play.«" Tylko taka wiadomość, bez dodatkowych linków jest informacją prawdziwą.

14 emerytura: oszuści podszywają się pod ZUS!14 emerytura: oszuści podszywają się pod ZUS!Michał Górecki

Oszustwa na e-receptę

Bardzo podobnie wyglądają inne oszustwa. Cyberprzestępcy w fałszywych wiadomościach informują np. o wystawieniu e-recepty, odnalezieniu portfela lub dokumentów, a także słynnej już i opisywanej w Dzienniku Prawnym dopłacie za przesyłkę. Kliknięcie w link powoduje pobranie złośliwej aplikacji, która m.in. może przeprowadzać zdalne ataki na rachunki bankowe użytkownika telefonu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!