14 emerytura: oszuści podszywają się pod ZUS!

Oszuści wykorzystują każdą nadarzającą się okazje, by okraść seniorów z pieniędzy. Tym razem inspiracją przestępców stała się... 14 emerytura. ZUS wysłał właśnie ostrzeżenie w tej sprawie.

14 emerytura: oszuści podszywają się pod ZUS!
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 września 2021

14 emerytura – jak nie dać się oszukać?

Kilka dni temu, w Dzienniku Prawnym przypominaliśmy, że czternaste emerytury będą wypłacane z urzędu, a nie na wniosek. Jak się okazuje, warto tę informację przekazywać znajomym, czy bliskim seniorom. Znaleźli się bowiem oszuści, którzy wykorzystują nieznajomość procedur ZUS wśród osób starszych i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosków o 14 emeryturę.

Problem w tym, że taki dokument nie istnieje i istnieć nie może. Dodatkowe świadczenie jest bowiem wypłacane „z automatu” wszystkim osobom uprawnionym. 

Kto dostanie 14. emeryturę? Czy trzeba składać wniosek?Kto dostanie 14. emeryturę? Czy trzeba składać wniosek?Martyna Kowalska

Oszuści podszywają się pod ZUS

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłosiła się m.in. jedna z klientek, do której zadzwoniła kobieta podszywająca się pod pracownicę ZUS. W trakcie rozmowy oferowała swoje wsparcie przy prawidłowym wypełnieniu wniosku o „czternastkę”. Jej działanie miało wymusić podanie danych osobowych emerytki. Niewykluczone, że tego typu przypadków w skali kraju jest znacznie więcej. 

14 emerytura – co trzeba zrobić?

Na pytanie, co trzeba zrobić, by otrzymać czternastą emeryturę, odpowiedź brzmi – „nic!”. ZUS na podstawie posiadanych przez siebie danych doskonale wie, komu i w jakiej wysokości należy się zaplanowane na listopad dodatkowe świadczenie. 

Wszelkie telefony w tej sprawie ze strony „pracowników” Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do osób uprawnionych są absolutnie nieuzasadnione! Jeśli zatem ktoś przedstawia się jako osoba z ZUS i proponuje pomoc przy wypełnieniu dokumentów dotyczących „czternastki”, najpewniej jest oszustem, który chce wykorzystać zaufanie seniorów i wyłudzić ich dane osobowe. 

Telefon z ZUS? Jak zweryfikować prawdziwość rozmówcy?

Jeśli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, warto skontaktować się z najbliższą placówką ZUS. Innym rozwiązaniem jest kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej (COT ZUS) pod numerem 22 560 16 00. Próby oszustwa należy również głosić na policji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!