E-Toll: Co w sytuacji gdy urządzenie przestanie działać? Jest sposób!

W czasie używania systemu do naliczania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg e-Toll nie jest wykluczone, że urządzenie GPS przestanie działać. Awarie się przecież zdarzają. Wbrew wcześniejszym wykładniom przepisów, wcale nie trzeba zjeżdżać na najbliższy parking, by usunąć usterkę. Można skorzystać z funkcji „uzupełnij przejazd”. 

E-Toll: Co w sytuacji gdy urządzenie przestanie działać? Jest sposób!
  • Michał Górecki
  • /
  • 23 września 2021

Niespodzianki przy korzystaniu z e-Toll

Już od 1 października e-Toll będzie jedynym system regulowania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg. To ważna informacja dla przewoźników, o której wielokrotnie już pisaliśmy. W związku z wprowadzeniem nowego systemu pojawiają się pytania, co w sytuacji, kiedy dojdzie do awarii urządzenia GPS, od którego zależy przecież poprawne naliczenie opłat.

Wielu kierowców obawia się, że jakakolwiek usterka może powodować konieczność zjazdu na parking. Zarządzający systemem opracowali jednak inne wyjście z sytuacji. Wystarczy bowiem skorzystać ze specjalnej funkcji, która została wprowadzona właśnie na wypadek takiej sytuacji.

Aplikacja e-Toll. Kto może z niej korzystać?Aplikacja e-Toll. Kto może z niej korzystać?Anna Malinowska

E-Toll a awaria urządzenia GPS

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów Jeśli już dziś poruszasz się po drodze płatnej z e-TOLLem, a Twoje urządzenie przestało działać, możesz opłacić przejazd bez przekazywania danych do systemu i kontynuować go bez działającego urządzenia GPS, po zadeklarowaniu trasy przejazdu”. Jak to zrobić? W takiej sytuacji należy skorzystać z funkcji „Uzupełnij przejazd”, która znajduje się w Internetowym Koncie Klienta.

Uzupełnianie przejazdu w e-Toll

Po wykonaniu tej czynności, przejazd może być kontynuowany. Trzeba jednak pamiętać, że opłatę za zadeklarowany przejazd należy uiścić z góry. Dla kont przedpłaconych wymagane jest posiadanie środków na opłacenie deklaracji przejazdu. Jeżeli nie posiadasz środków uzupełnij je przed złożeniem deklaracji” – czytamy w komunikacie resortu finansów. 

Kiedy zadeklarowanie przejazdu w e-Toll może nastąpić później?

W systemie e-Toll przewidziano wyjątkowe sytuacje, kiedy zadeklarowanie przejazdu będzie mogło nastąpić później, a dokładnie rzecz biorąc – do trzech dni po zakończeniu kursu. Mowa o pojazdach uczestniczących w akcji ratowniczej, przewożących żywe zwierzęta, mleko, lekarstwa, towary niebezpieczne, beton lub odpady komunalne, a także autobusów przewożących pasażerów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!